Point & Figure Israel
להרויח בשוק עולה או יורד!
PNF - לימודי שוק ההון
סקירות שוטפות  |  
התחברות לחברים

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


אודות

אברהם קוגל, הנו מומחה עולמי בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל, לשעבר, יועץ השקעות למשקיעים פרטיים ולקרנות ואנליסט בכיר בוול-סטריט, ניו יורק, עם 25 שנות ניסיון במחקר, בניהול תיקים ובעיסקאות בנקאות להשקעות-Investment Banking.

קרא עוד: אודות אברהם קוגל

סקירות שוק ההון 2010-2014

דף הבית >> סקירות שוק ההון >> סקירות שוק ההון 2010-20148/7/14 בורסת ארה"ב לאן? עדיין החזקה מכולם
ע"י אברהם קוגל בשיטת Point & Figure

בהשוואה לכל קטגוריות ההשקעות השונות בבורסות העולם, בורסת ארה"ב היא עדיין המובילה והחזקה ביותר.

מדדי השוק :
השוק השורי נראה עדיין יציב בטווח הארוך.
 
איתותי קנייה בבורסת ניויורק 7 יולי 2014

 

      רוב המדדים היחודיים של שיטת Point & Figure ממשיכים בכיוון מעלה:
  • האחוז השורי, המשקף את אחוז המניות בהן האיתות האחרון הוא איתות קנייה, נמצא במגמת עלייה בכל מגזרי השוק, במניות בורסת NYSE, במניות ה- OTC, ובשווקים הגלובליים מחוץ לארה"ב.
  • כ-65% מכל המניות בכל השווקים נמצאות במגמת עלייה, מעל קווי התמיכה שלהן, ובמחירים המייצגים קניית יתר (רמה גבוהה יחסית).
  • בטווח הקצר, מחירן של 95% ממניות ה-NYSE הגיעו בתקופה האחרונה לשיא חדש.
  • השוק אינו הומוגני ותנודת המחירים בסקטורים שונים אינה זהה, ובטווח הקצר-בינוני קיימת נסיגה. אתמול, כתוצאה מהירידה בבורסות, מדדי הטווח הבינוני והטווח הקצר בסקטור ה-OTC , הכולל את מניות ההייטק, הסתובבו מטה. אחוז המניות שמחירן נמצא מעל ממוצע ה-30 שבועות של עצמן הסתובב מטה, ובדומה, גם אחוז המניות שמחירן נמצא מעל ממוצע ה-10 שבועות של עצמן. גם המדד המשקף את היחס בין המניות בעלות שיא חדש לעומת אלה עם שפל חדש, הסתובב מטה.
  • המומנטום השבועי של המניות המוסדיות הכלולות באוכלוסיית ה-NYSE וה- OTC גם הוא הסתובב מטה.
לסיכום, קיבלנו התראת אזהרה בטווח הקצר, בתוך מסגרת מדדים חיוביים (עולים) לטווח הארוך, במה שנראה כמנוחה במעלה ההר.
 
סקטורים:
מגמת השוק מעלה גם מתבטאת בעובדה ש -32 סקטורים מתוך סה"כ 40, נשלטים ע"י הקונים, ורק 8 סקטורים נשלטים ע"י המוכרים. הסקטורים החזקים כוללים את המתכות היקרות, נפט, ביטוח (הנמצא בקניית יתר), משחקים, מוצרי בית, מסעדות, תוכנה, עץ ונייר, טקסטיל ומוליכים למחצה.
בין החלשים, בנקים לחסכונות, פיננסים, קמעונאות ופלדה.

מדד ביקוש והיצע במניות הסקטורים


 
השוק הגלובלי:
כדאי לשים לב לבורסת הודו שהסתובבה מעלה.
בשווקים המתעוררים, הבורסות החזקות הן דרום קוריאה, תאילנד ודרום אפריקה, והחלשות הן בגוש ה-BRIC.
 
סחורות:
ברבעון הראשון של 2014, קפיצת המחירים רחבת הידיים בסחורות, התמתנה לעלייה צרה ברבעון השני. מדד ה-GCC ירד קמעא בשלושת החודשים האחרונים, אך בו בזמן, מחירי תעודות סל בענף האנרגיה עלו.
 
מניות לתרגול מעשי: CAVM , TXT
משתתפי הסדנאות ובוגרי הקורסים שלי, מוזמנים לנתח את שתי המניות  שהעליתי לתירגול באמצעות אתר דורסי. את הניתוח רצוי להציג בפורום Point & Figure. בכפוף לניתוח שלכם, לאחר מספר ימים אשלים את הניתוח בפורום   www.pnf.co.il.
על מנת שאוכל להמשיך לקדם אתכם לעצמאות בבחירת השקעות, חשוב להתחיל בניתוח קצר מאד של מדדי המקרו של השוק בכללו, משם לסקטור של כל מנייה, המגמה והחוזק של כל מנייה ביחס לשוק וביחס לסקטור שלה, היחס תמורה-סיכון, ומה אומר הניתוח הכלכלי-פיננסי. לכל ממצא חשוב להצמיד את המסקנה שלכם. 
בהצלחה,
אברהם
המידע הכלול באתר זה אינו מהווה ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי המשתמש, ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בצרכיו המיוחדים
של המשתמש, במצבו
הכלכלי וביכולותיו. לכן, כל מי שמשתמש במידע הנ"ל להשקעות בפועל, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.
בעלי אתר Point & Figure Israel ,מנהליו עובדיו, והקשורים אליהם, עשויים לפעול מעת לעת בקנייה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך
המוזכרים בדפי האתר ובסקירות השונות
.


                                                    
 


25/1/2013 שוק ההון בארה"ב בקניית יתר ובדרגת סיכון גבוהה.
ע"י אברהם קוגל, בשיטת Point & Figure DWA

בשבוע שעבר, חצה המדד הרוחבי של שוק ההון בארה"ב רמת קניית-יתר היסטורית המשקפת שוק שורי חם שהגיע לגובה המהווה דרגת סיכון גבוהה למחזיקי פוזיציות לונג (קניות). 

בהמשך הסקירה אגע באסטרטגיות התואמות את שוק ההון הנוכחי.

למרות המשך החדשות המעורבות בארה"ב, מצד אחד סכנות ה"צוק הפיננסי", ו-"תקרת החוב של ארה"ב", ומצד שני "עלייה בערך הבתים, ו- "מוצרי Big Mac ששוב הפכו לטעימים", נראה שכל הסיבות שלחצו את הקונים שלא להמשיך לקנות מניות ותעודות סל עפו מהחלון.

מדדי ארה"ב
כל מדד משמעותי בארה"ב רשם בשבוע שעבר שיא חדש ל-52 השבועות האחרונים, והרבה הגיעו לשיא היסטורי חדש. אין בכך הפתעה, שהרי זה לא קרה בן לילה. למי שעוקב אחרי מדדי המקרו, שבלעדיהם כל הצלחה בהשקעות היא אקראית, יכול היה לעקוב מה קורה מאז סיבוב השוק האמריקאי מעלה ב-18 דצמבר  2012 (ראו כתבה קודמת מטה) . בפחות מ-30 ימים, 98% מכל מניות בורסת NYSE ו-94% מכל מניות ה-OTC הגיעו לשיא חדש ל-52 השבועות האחרונים. סיבוב השוק  ב- 18 דצמבר לא הצריך בדיקת איכות הפריצה או "כיבוד" רמת התמיכה הקודמת. מדדי שיטת  Point & Figure DWA  משקפים לנו  את "זה מה יש"  בשוק ההון, ומה לעשות בהווה. המסר היה פשוט, הזדמנות להיכנס לפוזיציות לונג. ב-30 יום האחרונים, 10 אחוזים ממניות בורסת ניו יורק חזרו לאיתותי קנייה, ומדדי השוק ומניות הסקטורים השונים הניבו תשואות נאות (גרף מטה).חשוב לציין ששוקי ההון והבורסות אינם הומוגניים, ולכן, מהלך של אחד או שניים ממדדי ניו יורק בלבד אינו מתאר את כל השוק. לראייה , בגרף מעלה ניתן לראות את השוני בתשואות של מניות המגזרים השונים. המניות בגודל שווי שוק בינוני וקטן הניבו תשואה של יותר מ-6% בהשוואה למניות הגדולות של דאו ו-S&P500  שהניבו 3.55% ו- 3.32%, ומאה המניות הגדולות של מגזר ההי-טק 0.17%. בדומה, המשחק הנכון בבורסה אינו מוכתב תמיד על ידי מדדי ניו יורק הפופולאריים. לדוגמא, מניות הסקטורים של מגזרי המיגון ומשחקים הניבו מעל 8% ומניות הבנייה מעל 7%, יותר מכפול ממדדי השוק להם אנו סוגדים ברוב ימות השנה.
איפה אנחנו היום? עדיין במגמה עולה אך בשוק מאד גבוה ומסוכן. כדי להמחיש את הסיכון שקיים היום בשוק ההון באם נמשיך בקניות אגרסיביות ללא התחשבות ברמת השוק הגבוהה, נתתי את הדוגמא הבאה מטה.
באם נפרוש לוח פלדה ברוחב של כ-10 מטר בין שני מגדלים גבוהים, עדיין נוכל להלך עליו ולעבור ממגדל אחד לשני, בהיות  הלוח מספיק רחב, אך הסיכון במקרה של נפילה מגובה כה רב  יביא לתוצאות קריטיות . בהשוואה, מעבר על אותו לוח בתחילת דצמבר 2012, כאשר הוא היה פרוש בין שני בניינים בני קומה אחת בלבד היה ללא סיכון או סיכון מאד נמוך. לכן, בגובה השוק הנוכחי, שווה לשלם בעד מצנח שנקשור לגבינו, פוליסת ביטוח עדכנית שתגן על תיק ההשקעות שקנינו מפני ירידת ערך. מדובר בקניית אופציית פוט. האם ידעת שכל אחד מאיתנו הוא בעלים של אופציית פוט שקנינו עבור המכונית שלנו, הביטוח  עליו שילמנו פרמיה כדי להגן על המכונית מפני ירידת ערך כתוצאה מתאונה או הרס טוטאלי. אנו מקו
 אין מדובר בתחזיות, זו תגובה עניינית ורציונאליות והצורך בהכרת העובדה שדרגת הסיכון המריאה מעלה כאשר השוק נמצא בקניית יתר היסטורית גבוהה.

הצד השני של המטבע - רמות היסטורית גבוהות יכולות להתמיד
הממוצע ההיסטורי מאז 1958 מראה שמספר הימים בהם מדד השוק הרוחבי יכול להתמיד ולהישאר ברמת קניית יתר, עד שהוא מסתובב מטה, הוא 96 ימים. הממוצע של גלי העלייה מאז גל העלייה ב-2009 הוא 70 ימים, והטיול האחרון באזור קניית יתר בפברואר 2012 נמשך 69 ימים. התקופה הארוכה ביותר בה בילה המדד בקניית יתר לפני שהסתובב מטה, הייתה ביוני 2003, 286 ימים. ברוב התקופות בהן נשאר המדד הרוחבי באזור הגבוה, הראו רוב המדדים העיקריים של שוק ההון, לרבות המניות הקטנות והבינוניות תשואה חיובית, וחמשת הסקטורים הטובים ביותר בכל תקופה כזו הניבו תשואה ממוצעת של 16.97%. ב-10 מתוך 16 תקופות כאלה שנבדקו, מדד MID הראה תשואה חיובית.
לכן, רק בגלל שמדד הרוחב הגיע לקניית יתר, אין זה אומר שיש צורך לבצע סטייה פתאומית מהכביש הראשי, אך יש להעלות את רמת הערנות לסיכון הגלום בשוק.

מדד התנודתיות, הזדמנות אסטרטגית
מדד התנודתיות,  VIX, משקף בשוקי ההון את אי הוודאות ואת עלות פוליסת הביטוח למשקיעים הרוצים להגן על הקניות בתיק ההשקעות שלהם באמצעות אופציות. לכן אי הוודאות ומחיר הביטוח עולה כאשר השוק יורד, מוכרי פוליסות הביטוח מבקשים פרמיות גבוהות בגלל הסיכון הגבוה, ולהיפך, אי הוודאות ומחיר הביטוח פוחתים בשוק עולה.
כאשר המדד גבוה, נניח מעל 40 הוא משקף פחד גדול בשוק ואז הביטוח יקר. בסוף 2008 ותחילת 2009, הייתה ההרגשה ש-"הפעם יהיה שונה" , במלים אחרות הייתה אי וודאות מה יקרה, מצד אחד רווחו פחדים שהשוק ירד לאפס, ומצד שני ייתכן שממשלת ארה"ב תתערב בשוק ותציל את המצב....מובן שאף תרחישים כאלה לא היו מציאותיים. עלויות הביטוח היו גבוהות בדומה לעלויות ביטוח כאשר צונאמי הולך ומתקרב.
במציאות העכשווית, מדד התנודתיות VIX ירד לרמה כה נמוכות שלא נראתה מאז אמצע 2007. ה-VIX נפל מתחת ל-12.5. (גרף מטה).
 
 
למרות שמעטים רואים את הצורך לפוליסת ביטוח מקיפה על תיק ההשקעות שלהם, הפרמיות הנמוכות בשוק עם סיכון גבוה מצדיקות את ההשקעה בהן. אני לא מביא את הנושא בגלל שוק חולה או שוק בו יש ספק בכיוון המגמה מעלה, אלא בגלל ש"הפוליסה הזולה ביותר היא כאשר היא לא זולה אלא נעשית במועד הנכון".

לסיכום, הגנה על הקניות שבתיק ההשקעות איננה אסטרטגיה אטרקטיבית לכל הזמנים, אך משהו ששווה בחינה לתנאי השוק הנוכחיים. המגמה ממשיכה מעלה, לכן ניתן להמשיך לקנות בזהירות מניות ותעודות סל עם יחס תמורה סיכון גבוה שעדיין לא מיצו את מלוא העלייה שלהם, בסקטורים חזקים, אך בד בבד, כדאי לממש חלק מהרווחים, למכור מניות ותעודות סל שכן מיצו חלק גדול מפוטנציאל העלייה שלהם, או מראים סימני חולשה, ולהגן על יתרת הקניות הנמצאות בתיק ההשקעות.
בשלב זה, נסיגת השוק מטה, שבהחלט אפשרית, אינה מצדיקה כניסה לפוזיציות שורט.


המידע הכלול באתר זה אינו מהווה ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי המשתמש, ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בצרכיו המיוחדים של המשתמש, במצבו הכלכלי וביכולותיו. לכן, כל מי שמשתמש במידע הנ"ל להשקעות בפועל, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו המלאה. בעלי אתר Point & Figure Israel ,מנהליו עובדיו, והקשורים אליהם, עשויים לפעול מעת לעת בקנייה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך המוזכרים בדפי האתר ובסקירות השונות.
 
  Point & Figure שינתה את חיי ויכולה לשנות גם את חייך! 
אין לה תחליף בארגז הכלים של המשקיע הפרטי, יועץ השקעות או מנהל תיקים.
השיטה קלה להבנה וליישום, אין צורך בידע קודם !


 

 
23/10/12 האם סערה של ירידות מתקרבת לבורסות? ע"י אברהם קוגל, בשיטת Point & Figure DWA

ב-3 יולי 2012 הסתובבו הבורסות מעלה (ראה כתבה מטה) והמשיכו את המגמה ארוכת הטווח שהחלה במרץ 2009. הבלעדיות בזיהוי כל סיבובי השוק מטה, הכוללים את תחילת ההתמוטטות ארוכת הטווח באוקטובר 2007  את הסיבובים מטה במאי 2010, מאי 2011 ואפריל 2012, לא הייתה רק שלי. היא הייתה מנת  חלקם של כל בוגרי הקורסים של שיטת DWA  Point & Figure שהחליטו לקחת שליטה על כספיהם, ולא להיסחף בצורה  עיוורת אחרי כל המלצות המומחים למיניהם.
מאז הסיבוב מעלה ב-3 יולי השנה, תנודתיות הבורסות גרמה לנו לסחרחורת האופייניות לנסיעה ברכבת ההרים.
יחד עם זאת, מבעד לכל התנודתיות, מאחר ושיטת Point & Figure מנטרלת את הרעשים המבלבלים של עליות וירידות חדות בשווקים, אימצנו אסטרטגיית קנייה בשוק שעיקר תנועתו מעלה.
עד 8 אוקטובר, כל מניות הסקטורים השונים בבורסת ארה"ב, הסמן הימני של כל בורסות העולם, נשלטו על ידי הקונים, מה שתמך בעלייה שראינו. מאז ועד היום, 30% מכל הסקטורים הסתובבו מטה, לרבות המוליכים למחצה, התוכנות, טקסטיל, מסעדות, כימיקלים, מתכות יקרות, בריאות ומכוניות. בנוסף, מדדי השוק לטווח הקצר והבינוני גם הם הסתובבו מטה. יחד עם זאת, מדדי הטווח הארוך עדיין מחזיקים מעמד ומדדי ניו יורק הפופולאריים, אמנם שברו רמות תמיכה בטווח הקצר, אך לא שברו עדיין את מגמת העלייה לטווח הארוך מאז 2009.
אין ספק שזו עננה כבידה מעל השווקים ובהחלט מצדיקה דילול פוזיציות לונג (קנייה) שנחלשו ומימוש חלק מהרווחים בניירות ערך שעלו. בשלב זה 60-70% בפוזיציות שורט או במדדים הפוכים, ו-30-40% בפוזיציות לונג נראית אסטרטגיה סבירה עד שיתבהרו השמיים או תתחיל הסערה.
מה התחזית? איננו במשחק התחזיות, המדדים העכשוויים ימשיכו להכתיב לנו את המהלכים.


 4/7/12 שינוי כיוון בבורסת ארה"ב ו-10 בורסות נוספות, ע"י אברהם קוגל, בשיטת Point & Figure

ב- 3 יולי הסתובבו הבורסות מעלה.   
בעזרת הכלים של שיטת Point & Figure, בוגרי הקורסים מאתרים את הסקטורים החזקים ואת הבורסות העולות.

 


21/6/12 רוחות של שינוי בשווקים? ע"י אברהם קוגל, בשיטת Point & Figure

התאוששות זמנית בשוקי העולם או יותר מזה?   
בסקירה האחרונה נכתב, "..מדדי הטווח הקצר וחלק ממדדי הטווח הבינוני הסתובבו כעת מעלה". בשלושת הימים האחרונים ממשיכה מגמת העלייה כאשר כל מדדי הטווח הבינוני והקצר הסתובבו מעלה, ייתכן שאלה סימנים ראשונים שהרוחות הפיננסיות מתחילות לשנות כיוון.
זה מספר שבועות שחזינו בבורסות מכירת יתר להרבה מניות ומדדים, ללא יכולת להניב ביקוש חדש.
ייתכן שזו רק הייתה הדריכה במקום של עונת הקיץ הטיפוסית שמגיעה לבורסות ברוב השנים בתחילת מאי, ייתכן וזה היה כסף המחכה בצד עד לאחר הבחירות ביוון, או ציפייה לסימנים לא ברורים שהפדרל ריזרב האמריקאי ימשיך להזרים כסף לכלכלה המקומית על ידי "עירוי וריד".
מה שלא יהיה, התנודתיות מעלה ומטה גרמה למדד S&P500 ימים של עליות וירידות הגבוהות ביותר של השנה, במרחק של ימים ספורים אחת מהשנייה. לבסוף, התחלנו לראות איתותי קנייה ע"י מדדי הטווח הקצר. אין עדיין שינוי משכנע במדדי הסיכון שיכתיבו כניסה אגרסיבית יותר לקניות, אך אין ספק שהשינויים של הימים האחרונים בהחלט חיוביים. לכן, בקניות חדשות, רצוי להתמקד ב- 11 הסקטורים שהסתובבו בימים האחרונים מעלה.

 
17/6/12 מדדי שיטת Point & Figure זיהו שוק מסתובב מטה ב-10 אפריל 2012. היום, לטווח הקצר, השוק נושם מעלה.

ב- 10 אפריל 2012 הסיבוב של שוק ארה"ב מטה הגדיר עלייה משמעותית בדרגת הסיכון  והכתיב מגננה על השקעות בורסה. 
ללא קשר לתנועת המקרו של השוק, "מניית העם" טבע הכתיבה באותה עת מכירה למרות המלצות קנייה של 12 אנליסטים, מה ששוב מדגיש את חסרונותיה של שיטת הניתוח הכלכלי-פיננסי בקביעת העיתוי האופטימלי לקנייה או מכירת מניות ו/או תעודות סל בבורסות העולם.

מדדי קטגוריות נכסים שונות
על בסיס מדידות חוזק של הביקוש לקטגוריות נכסים בעולם, בורסת ארה"ב היא עדיין המובילה כאשר אחריה לפי סדר יורד נמצאות מניות ותעודות סל מניבות תשואה, מטבעות מחוץ לארה"ב, השווקים הגלובליים מחוץ לארה"ב, סחורות ומזומנים. האם זה מכתיב התנפלות קנייה בבורסה האמריקאית ואולי גם בבורסות אחרות?, שהרי בורסת ארה"ב היא עדיין הסמן הימני לכל שאר הבורסות. התשובה מסויגת וכפופה לבחינה זהירה של בורסת ארה"ב עצמה, הרע במיעוטו בין כל הקטגוריות הנ"ל.

מדדי השוק בארה"ב
מאז 10 אפריל עד היום הספיקו כל מדדי השוק בארה"ב, לטווח הארוך, הבינוני והקצר, להסתובב מטה. לאחר ירידות לרמות מכירת יתר היסטוריות נמוכות, טבעי היה לשוק לנוח לנשימה, כאשר מדדי הטווח הקצר וחלק ממדדי הטווח הבינוני הסתובבו  כעת מעלה, לכמה זמן איננו מנסים לנחש, ובמקום זאת רצוי להתמקד באסטרטגיה העכשווית הנכונה.
תופעה מדאיגה שלא היתה בשוק ארה"ב מאז תחילת 2008, הביקוש למזומנים הפך בחודש האחרון לחזק יותר מהביקוש למספר מדדי שוק כמו, ראסל, 600 המניות הקטנות SML, ומניות המדינות המפותחות EFA. למרות מגמת הירידה הנמשכת של השווקים המתעוררים, שגם הם נכללו ברשימת החלשים מהביקוש למזומנים, ב- 14 יוני, חל היפוך בחוזקם לעומת מזומנים. מטה, מדד הרוחב של שוק ארה"ב.
מדד הרוחב של שוק ארה
עם ההתאוששות העכשווית של מדדי הטווח הקצר והבינוני, ניתן לשקול קנייה חלקית ןזהירה של מניות חזקות שעדיין שומרות על מגמת הטווח הארוך שלהן, בסקטורים הנמצאים במכירת יתר, שלמרות ירידתם  החדה עדיין מראים חוזק יחסי בהשוואה לשוק ובהשוואה לסקטורים אחרים, לדוגמא, כימיקלים, מוליכים למחצה, מחשבים, ביומדיקל, ותוכנות.

התוצאות בשטח
תוצאות ניתוח המקרו לפי שיטת Point & Figure  ממשיכות לנטרל בהצלחה את ה"רעשים" המבלבלים של רכבת ההרים  של תנודות המחירים בחודשים האחרונים. לראייה, מאז ה-10 אפריל, תוצאות אסטרטגיית המגננה עלו יפה והצדיקו את עצמן, תקופה בה רוב התשואות עד היום שליליות.

תוצאות מספר מדדים לתקופה 10 אפריל עד 16 יוני נתונות מטה:
מדד   10 אפריל 16 יוני תשואה
SPX 1358.59 1342.84 1.16% -
דאו 12715.93 12767.17 0.41%
נסד"ק 2991.22 2872.80 3.95% -
טבע 43.86 37.87 13.65% -
 

מניות ותעודות סל שניתנו לבדיקה לבוגרי הקורס.  

BBBY, INTC, QCON, MSI, EEM, ANSS, KLAC, TER, INCY, LSI                                                            
 
 

 
 

13/5/12 משתמשי שיטת Point & Figure התבקשו לנתח מה קרה בשוקי ההון מאז 10 אפריל,
ומה עם מניית טבע? ע"י אברהם קוגל

האם השוק מתאים לקניות? או, האם אנו במגננה על השקעותינו?
האם מניית העם-טבע היא קנייה לאחר ירידה משמעותית? מאז 13 פברואר, 9 מתוך 12 אנליסטים ממליצים עליה כקניה
או כתשואת יתר, והאחרים מסווגים אותה כתשואת שוק. האם זו הדרך?

 
 

 

2/2/12 השוק האמריקאי ממשיך בכוון מעלה,
ע"י אברהם קוגל בשיטת  Point &  Figure DWA  

רוב המדדים בארה"ב ממשיכים מעלה. חלק מהמדדים, בפרט לטווח הקצר, הגיעו למכירת יתר ומצדיקים מנוחה. לכן, אתמול מימשנו חלק גדול מפוזיציות לונג (קניות), שנבחרו בשיטת Point & Figure והניבו תשואה גבוהה תוך זמן מאד קצר.
לא מן הנמנע שתיקון מטה יאפשר גל קניות חדש. עד אז ניתן לקנות בזהירות מניות ותעודות סל שעוד לא מיצוא את פוטנציאל העלייה שלהן, והנהנים מיחס תמורה-סיכון גבוה.
למעט סקטור תשתיות גז, מניות כל הסקטורים  האחרים נשלטים ע"י הקונים.
סקטורים אטרקטיבים במיוחד כוללים תרופות, מתכות, מיגון, מוליכים למחצה, מחשבים, אינטרנט, טקסטיל, מתכות, ביוטכנולוגיה ומדיה.
קטגוריות הנכסים החזקות ביותר לפי סדר יורד הן השקעות בארה"ב, סחורות, כספים, מניות מניבות תשואה, ולבסוף השקעות מחוץ לארה"ב.

 

7/12/11 השוק האמריקאי הסתובב אתמול מעלה,
ע"י אברהם קוגל בשיטת  Point &  Figure DWA  

רוב המדדים בארה"ב שוב פונים מעלה, ומבלי להבטיח לעצמנו עד מתי, מצדיקים להיכנס לקניות.
הסיבוב חל מרמה בינונית המאפשרת עלייה בעלת תוחלת רווח, זאת לפני שנגיע לרמות קניית יתר. לאור המשך התנודתיות הגבוהה ומספר ימים בהם חווינו עלייה, לא מן הנמנע שהשוק יחליט לנוח לפני המשך עלייה.
בכל מקרה, בגלל תהפוכות השוק, יש לבחור במניות ותעודות סל החזקות מהשוק וגם מהסקטור בו הן נמצאות, עם יחס תמורה-סיכון גבוה. בנוסף, יש למקם סטופ לכל השקעה, פקודת הגנה למקרה שיחול היפוך. בכפוף לאלה, ניתן להרוויח ולישון בשקט.

 
 

23/11/11 מה יעשה מדד דאו ב"יום ששי השחור" בארה"ב, ע"י אברהם קוגל 

לפי סטטיסטיקות, ברוב השנים הוא עלה, אבל....
בשוק ההון, סטטיסטיקות הן תמיד מעניינות, אך לא מביאות לחם הביתה. מחר, יחול בארה"ב יום ההודיה. מחרתיים, ביום ששי, יחול Black Friday, "יום ששי השחור", זאת על שם היום בו הקמעונאים שלא היו עד אז רווחיים, עוברים לרווח (בספרי החשבונות, השחור מתגבר על האדום).
החנויות כבר נפתחות ב-4:00 בבוקר עם מבצעים חסרי תקדים לכל הקהל, אך במיוחד על בסיס "הקודם זוכה", והקהל נכנס לאטרף ומוכנים וגם דורסים אחד את השני. כל העסקים שאינם קמעונאים נותנים חופש לעובדיהם, מה שמגדיל את נפח המכירות.
מה הסטטיסטיקות של שוק ההון בארה"ב ביום ששי השחור מאז 1952?
ב-43 שנים מתוך 59 שנים (%73 מהזמן), מדד דאו עלה. יחד עם זאת מתוך 16 השנים בהן היו ירידות, 4 מהן קרו ב-5 שנים האחרונות.
לאור סיבוב מדדי בורסת ארה"ב מטה לפני מספר ימים, האם הדאו יחזור לסטטיסטיקת העלייה של הטווח הארוך, מה שבדרך כלל צפוי, או שוב ירד דרומה בדומה לשנים האחרונות?
הניחוש---למומחים היודעים לנחש...

 
21/11/11 בקיעים במגמת העלייה בבורסת ארה"ב, ע"י אברהם קוגל (לפי נתוני סגירה ב-19/11/11)

המדדים בבורסת ארה"ב הסתובבו מטה ביום ששי 19 נובמבר. 
יום ששי הראה בקיעים וסימנים של היפוך מגמה מטה. זאת, למרות שמתחילת אוקטובר כל האינדיקטורים חיזקו את מגמת השוק מעלה. בדרך כלל, סיבוב של שוק הוא תהליך ואינו אירוע, אך בחודשים האחרונים, סיבובי השוק התכופים מתאימים יותר לסוחרים קלי רגליים, ופחות למשקיעים. יש לעמוד על המשמר בימים הקרובים כדי לאמת את המגמה, ובינתיים רצוי להיכנס למגננה בהשקעות לונג (קניות).

פורום בוגרי קורס Point & Figure DWA  נתבקשו לבחון את רכיבי השוק, ולהגדיר מה היה מצב הסקטורים ב-16 נובמבר, ומה קרה ב-17 נובמבר? כמה סקטורים היו למטה וכמה סקטורים חדשים הסתובבו מטה?
אלה השינויים המספרים לנו על חוזק השוק, ומחזקים את דעתנו על כיוון השוק.


 


 
16/11/11 בורסת ארה"ב והבורסות מחוצה לה ממשיכות מעלה, ע"י אברהם קוגל (לפי נתוני סגירה ב-13/11/11)

הבורסה בארה"ב עדיין ממשיכה מעלה, וברקע, המשקיעים ממשיכים להפנות מזומנים למניות ותעודות סל.
מדדי ניו יורק נמצאים בקניית יתר, וייתכן שבטווח הקצר נראה מנוחה או נסיגה מטה אשר תתן הזדמנות לקניית מניות ותעודות סל.

ב-16 ספטמבר כאשר היו השווקים בכיוון מטה, הצגתי אלטרנטיבה לקנייה הדרגתית בשוק שהיה מאד נמןך ברמה הסטורית.
ב-10 אוקטובר הסתובב השוק האמריקאי מעלה. אז הגדלנו את כמות הקניות ל- 50% מגודל תיק ההשקעות. מאז, כבר מומשו השקעות אלה ברווח בין 10-13%, כגון QLD ו- UWM.

לפרטים: כתבה שלי מלאה שפורסמה היום בדף הבית של אקונומיסט:
"לאן הולכים השווקים לפי שיטת פוינט אנד פיגר?"         www.economist.co.il  
או בכניסה ישירה למאמר:        http://www.economist.co.il/?CategoryID=1537&ArticleID=12537&Page=1
 


 
11/10/11 השוק בארה"ב הסתובב מעלה, והשווקים המתעוררים עם סימני התעוררות. 
ע"י אברהם קוגל בשיטת Point & Figure DWA

בוגרי הקורס התבקשו לנתח את השווקים ולאתר השקעות באופן עצמאי.

 

 
21/9/11 האם השוק הנמוך מצדיק השקעה חלקית במניות ותעודות סל? ע"י אברהם קוגל

לבוגרי שיטת Point & Figure DWA , העליתי בפורום שש מניות לדיון ולניתוח במחירי הסגירה של ה-20/9/11.
המטרה, להתגבר על המחסום הפסיכלוגי בבחירת השקעות באופן עצמאי, על בסיס החומר שנלמד בקורס. 
לאחר כל הקורסים שתקחו, באם רק תמשיכו בקריאה לבד, לא תתקדמו !
בהשוואה, העתיד להצלחה כלכלית פיננסית נשען על יישום הנלמד, ע"י תירגול בבחירה עצמאית של השקעות.
אני ממשיך לעמוד לצידכם גם לאחר הקורס ע"י הוספת הערותי ותיקונים לניתוחים שתגישו. 

בבורסות, הנדנדה נמשכת, עליות ושוב ירידות, אך בינתיים, האסטרטגיה המתוארת בכתבות הקודמות לא השתנתה.
ירידה של מדד S&P500 ל-1100 ו/או ירידה של מדד S&P500 שווה-משקל ל-42 ישנו את מגמת שני המדדים הנ"ל מטה, ויצריכו בחינה מחדש של מדדי Point & Figure.
בהצלחה.
 

 

16/9/11 שוק ההון והבורסות לאן? ע"י אברהם קוגל, בשיטת Point & Figure DWA

שלושה ימי עלייה וכל רואי השחורות משפשפיים עיניים !....

כל רואי השחורות שהצטרפו לאחרונה לעדר ההולך וגדל של חזאים המנבאים את סוף העולם, בגלל יום או שבוע של ירידות בבורסות, משפשפים עיניים ותוהים  מה קורה למראה העליות של שלושת  ימי המסחר האחרונים בבורסות העולם. נכון שקשה להסביר זאת לאור ה"קטסטרופות" המאיימות עלינו-ארדואן....., הכרזת מדינה פלשתינאית, פוטנציאל פשיטות רגל במספר מדינות אירופה, חובות ענק של ארה"ב, נשיא אובמה שאינו מתפקד וממשיך לרדת בסקרים, הבריחה של המשקיעים למזומנים שעדיין לא שככה.....

לאחר בילוי של יותר מ-25 שנים בבורסה האמריקאית והתבוננות בכל בורסות העולם, אינני מתיימר או מנסה לחזות את העתיד, מתלה קשה מנשוא לכל מומחי העולם, שהרי אנו חיים בעולם סואן, משתנה, ולאחרונה תנודתי ברמה שלא היתה כמוה. מה שכן למדתי, בסקאלת הזמן, אין  תמיד תאימות  בין חדשות המדיה, עתונות, מגזינים , טלוויזיה ואינטרנט, למחירי ניירות ערך בבורסות. בהרבה מקרים, המחירים בבורסות כבר משקפים ומייצגים את החדשות הרעות או הטובות, המגיעות אלינו מאוחר יותר.  מחירי בורסה מקדימים את חדשות הכלכלה, ולא להיפך.

אם כך, איך ניתן לאמץ אסטרטגיית השקעות נכונה? על ידי בחינת מדדים שעמדו במבחן הזמן ויודעים לתאר בסבירות הצלחה גבוהה (אין 100%), את ההווה, את מה שקורא בפועל בשוק, כאן ועכשיו. מי חזק יותר, הקונים או המוכרים, ולאן זורם הכסף, לאיזה מגזרים וסקטורים, לאיזה קטגוריות נכסים, מניות קטנות או גדולות, מניות צמיחה או איכות, איגרות חוב, סחורות, שווקים מתפתחים או מפותחים, ארה"ב , ישראל או אינדונזיה ותאילנד, מתכות יקרות-זהב וכסף או מניות דיבידנדים, או סקטורים פחות תנודתיים בשוק יורד, כמו מסעדות, תשתיות, אוכל......

למרות שהמדד הראשי לפי שיטת Point & Figure DWA הסתובב בימים האחרונים מטה, עשו מדדי הטווח הקצר והבינוני סיבוב פרסה מעלה, מרמת מחירים היסטורית מאד נמוכה, בשוק הנמצא במכירת יתר קיצונית. האם זה רק תיקון מעלה או השוק יצר תחתית למגמת עלייה-רק הזמן יגיד.
רוב מדדי המומנטום בבורסת ארה"ב הסתובבו אתמול ושלשום מעלה ומצדיקים את אותה אסטרטגיה שתיארתי בכתבה הקודמת, קנייה חלקית, והמשך קנייה עם השתפרות המדדים.
כל זאת, עם קביעת  סטופ הגנה לכל השקעה, במידה והשוק יפתיע מטה.
לא מן הנמנע שלאחר 3 ימי עלייה, השוק שוב ירד, אך יש לזכור שאנו זוכים כעת לבורסת ארה"ב מאד נמוכה עם סיכון יחסי קטן, אירוע הקורה  לעתים רחוקות, כל 3-4 שנים.

 

 
1/9/11 הבורסה בארה"ב הסתובבה מעלה! ע"י אברהם קוגל, לפי שיטת Point & Figure

המבט ההיסטורי על סיבוב רוב מדדי השוק האמריקאי מעלה ב-29 אוגוסט, משפל היסטורי עמוק, נותן לנו את הביטחון להיכנס בקניות לבורסה, ואנו עושים זאת עם לא פחות ביטחון, שמה שלא יקרה, מדדי Point & Figure DWA ימשיכו להנחות אותנו הלאה.
ההתראה בכתבה הקודמת ניתנה לאחר מועד סגירת בורסות העולם ב-29 אוגוסט 2011. מה קרה ?
רוב מדדי הרוחב של השוק בארה"ב הסתובבו מעלה מרמות מחירים היסטוריות מאד נמוכות ומשוק הנמצא במכירת יתר קיצונית, ו-18 סקטורים הסתובבו מעלה ביום אחד (גרף מטה). מאז 1997 זו כמות הסקטורים שהסתובבו מעלה תוך יום אחד, השנייה בגודלה. כל אלה משקפים שיפור כללי בבורסות, לפחות לטווח הקצר.
 
ביקוש ועצה בסקטורי ארה 
מומנטום שבועי -מניות המוסדיים הפופולאריות
 
לדוגמא , הגרף מעלה מראה את סיבוב המומנטום השבועי של אוכלוסיית המניות המוסדיות והפופולריות בארה"ב, כ-2000 במספר, מ-6% ל-12%, זו רק פעם שנייה מזה שנים שמדדד זה מסתובב מעלה מרמה נמוכה מ-10%.
 
האחוז השורי בבורסה האמריקאית  29-8-11
 
דוגמא נוספת בגרף מעלה, מדד האחוז השורי של מניות ארה"ב, המונה את אחוז המניות שהאיתות האחרון שלהם הוא איתות קנייה, גם הוא הסתובב מעלה. עלייה במדד זה משקפת שאחוז הולך וגדל של מניות ותעודות סל וקרנות בבורסה, חווים עליית מחירים ופריצה בביקושים.
לפני הסיבוב מעלה שחל ב-29 אוגוסט, המדד היה בירידה תלולה והגיע ל-22%. הירידה לרמות מתחת ל-30% משקפת שפל עמוק בבורסה, אירוע הקורה אחת לשלוש-ארבע שנים, ובמקרה הנוכחי, בנקודת השפל, רק 22% מכל מניות ארה"ב המשיכו להראות ביקוש המלווה באיתות קנייה. ביום שני חל הסיבוב, הירידה פסקה, והחלה עלייה, כאשר הקונים לוקחים שליטה על השוק.

מה ייחודי בסיבוב מרמה כה נמוכה?
מתוך 22 פעמים בהיסטוריה, בהם הגיע האחוז השורי לרמות כה נמוכות והסתובב מעלה, השוק המשיך בעלייה לשיא הבא שלו במשך ששה חודשים, והזמן הקצר ביותר בהיסטוריה בו הוא הגיע לשיא הבא היה חודשיים מאז השפל האחרון, ולמעט 3 פעמים, באם לאחר עלייה מרמת השפל, חזר השוק לירידה, הוא יצר שפל גבוה יותר לפני שהמשיך מעלה. כמו כן, העלייה הממוצעת במדד דאו, ממועד השפל במדד האחוז השורי עד לשיא הבא במדד השורי, היה 23%. עם כל זאת אין אנו מסתמכים על סטטיסטיקות היסטורית ולא נכנסים לאטרף של קניות, לא מצפים שההיסטוריה תחזור על עצמה. אנו כן נדבקים למציאות שממשיכה להיות דינאמית ומשתנה, המוגדרת על ידי 22 מדדי השיטה המבהירים לנו מי המנצח במלחמה הנצחית שבשוק, בין ביקוש להיצע.

מה כן ניתן לעשות? במצב הנוכחי, אסטרטגיית ההשקעות אינה שונה מזו שהיתה קיימת לפני 25 שנה, כאשר יש התפתחויות שוק דומות. אנו מתחילים להרים סכומי כסף לפוזיציות לונג (קניית מניות ותעודות סל), וקובעים רמות סטופ לכל קנייה, הקו האדום ליציאה מכל פוזיציה, במקרה ומחירה ירד באופן בלתי צפוי מטה. אין צורך להיכנס עם כל התקציב המיועד להשקעה בבורסה, ורצוי להגדיל את החשיפה לקניית מניות ותעודות סל באופן סיסטמטי כאשר המדדים ימשיכו להשתפר. לבסוף, אנו גם מחפשים לוודא בעזרת מדדי השוק, שהחוזק היחסי לטווח הארוך, של הביקוש למניות מול הביקוש למזומנים, וביקוש למניות מול איגרות חוב, הסתובב מעלה. בשלב זה, מדדי החוזק הנ"ל משתפרים אך עדיין לא הסתובבו מעלה.
המבט ההיסטורי על רמת האחוז השורי שירד מתחת ל-30% ומשם הסתובב מעלה, נותן לנו את הביטחון להיכנס לבורסה ברמה כה נמוכה, ואנו עושים את הדבר הנכון עם לא פחות ביטחון, שמה שלא יקרה, מדדי Point & Figure DWA ימשיכו להנחות אותנו הלאה. חשוב לציין, שמדד האחוז השורי לבדו אינו מדד עיתוי, אלא מדד המורה על כיוון ורמת הסיכון בבורסה. עם כיוון נכון ורמת סיכון נמוכה אפשר לקנות ללא נדודי שינה. כאשר שחקן פוקר (אני לא נמנה ביניהם) מקבל יד חמה עם "אסים" הוא אינו בטוח בניצחון וודאי, אך יש לו יתרון גדול המכתיב כדאיות להשתתף במשחק, עם ניהול חכם של הסיכון.
הבורסה נתנה לנו יד חמה. עד מתי? המדדים יכתיבו.
ב-29 אוגוסט, נכנסנו למבחר השקעות בסקטורים חזקים, ובהם מניות ותעודות סל החזקות מהשוק ומהסקטורים בהן הן נמצאות, ובמקרה של הפתעה לרעה הסטופים יגנו עלינו..
ראו מטה מניות למטרת ניתוח ולימוד, לאחר שתעלו ניתוחים בפורום אוסיף את הערותי.
בהצלחה!
DFS, INTU, EW, WCN, MNRO, CRR, DDS, DD, JCOM, DPZ,

 

  
30/8/11 מה קרה בבורסות ב-29 אוגוסט?

היכנסו לפורום, סכין הניתוח הוא שלכם !
מסר מאד חשוב לכל חבריי ותלמידיי, בוגרי ומשתתפי קורסים וסדנאות של Point & Figure DWA !!!

מה קרה אתמול בבורסה האמריקאית ובבורסות העולם? מה מראים מדדי השוק והסקטורים? האם זו רק תנודתיות חוזרת? האם הבורסות שוב תסתובבנה מטה? באיזו רמת מחירים אנו נמצאים? האם הבעיות הכלכליות בארה"ב ואירופה השתנו תוך יום? מה לעשות, האם זו הזדמנות ייחודית לקנות או למכור?
לפי שסוכם בינינו, אתם כבר עצמאיים להחליט בעצמכם, וכבוגרי הקורס שלי, לאחר תגובה שלכם בפורום, אוסיף משלי .

כיתבו בפורום כמיטב ראייתכם, זו לא בחינה, אלא תירגול מהחיים האמיתיים. רוצים עצמאות כלכלית, המשיכו בניתוח עצמאי שלכם, ואל תיגררו לחדשות בעיתונות ובמדיה הרחבה.
בהצלחה ומאחל לכם המשך שבוע נפלא,
,אברהם

 

 

 

3/8/11 בורסות העולם מסתובבות מטה, ע"י אברהם קוגל

המוכרים שולטים בבורסות העולם!
האבחנה של שווקים יורדים אינה בגדר חדשות, שהרי הצבע האדום בבורסות מסנוור.
סיבוב השווקים מטה כבר אותר ב-20 מאי 2011, (ראו כתבה מטה).
"הבורסה בארה"ב הסתובבה מטה, והבורסות מחוצה לה בלימבו........ השווקים היורדים מצדיקים מהלכי הגנה על תיקי השקעות, מכירת מניות, תעודות סל וקרנות מנייתיות המראות חולשה, והצמדת פקודות סטופ (הגנה) ליתרת האחזקות, או קניית אופציות פוט להגנה."
מאז, לתקופה מאד קצרה, חודש יולי 2011, המדד הראשי בארה"ב הסתובב מעלה אך לא נתמך במדדי הטווח הבינוני והקצר שהיו מאד תנודתיים והחליפו כיוון כל כמה ימים. בכך, הישיבה על הגדר, מחוץ לשוק, הצדיקה את עצמה.
אתמול, הסתובב המדד העיקרי של שוק ארה"ב חזרה מטה. למעט 6 סקטורים, 85% ממניות הסקטורים בארה"ב נשלטים ע"י המוכרים. מה עוד? למעט אוסטרליה, השווקים המתעוררים במזרח הרחוק, וירדן, כל שאר הבורסות בעולם בכיוון מטה. כמצופה, השווקים הגלובליים מתנהגים ככלים שלובים ביחס לבורסת ארה"ב. גם מדד S&P500" שווה-משקל" שבר מטה למחיר 1920, ובכך שבר רמת תמיכה משמעותית שהחזיקה 6 פעמים את רמת 1940 מאז מרץ 2011 (גרף מטה).

מה עוד מדאיג? בפעם ראשונה מאז קיץ 2010, החלה יציאה ממניות למזומנים, ברוב העולם, גם במדינות מתפתחות וגם בשווקים המתעוררים, ויציאה ממניות בגודל בינוני שהיו כח משמעותיות להובלת השוק מעלה מאז מרץ 2009.
מאחר ומדדי הטווח הקצר הגיעו לרמת מכירת יתר, והדישדוש בשוק אינו מורה על כיוון מובהק, ניתן לשקול קנייה לטווח קצר כאשר השוק ייצור תחתית, והכנת מלאי של שורטים, ומדדים הפוכים לקנייה, כאשר השוק יחזור להמשך ירידה. כמה זמן יימשך כל מהלך לא כדאי לנחש, המדדים יכתיבו ונפעל לפיהם. מה שיש, יש. 
מדד SPX500 שווה משקל שובר מטה
 


20/5/11 הבורסה בארה"ב הסתובבה מטה, והבורסות מחוצה לה בלימבו.

ב-16-5-11 הסתובב המדד הראשי של ארה"ב מטה ובכך סימן גל הגנתי על אחזקות לונג (קניות).
 זאת לאחר שיחד איתו, הסתובבו גם מטה כל מדדי הטווח הבינוני והקצר. יותר מ-60% מתוך 40 הסקטורים בארה"ב נשלטים ע"י המוכרים, ללא ספירת סקטור הנדל"ן ומוצרי הבית שגם הם קרובים לסיבוב מטה. בין הסקטורים שהקונים ממשיכים עדיין להראות שרירים, כלולים אלה הרגישים פחות למחזורי הכלכלה, ביוטכנולוגיה, תרופות, בריאות, תשתיות, מזון, טקסטיל, ומוצרי הגנה. למרות שסקטור הפיננסים גם הסתובב מטה, מעניין שבמניות הבנקים המסחריים ובנקים לחסכונות, הביקוש עדיין שולט על ההיצע. הסקטורים התנודתיים כמו מכוניות וחברות תעופה עדיין עם ראש למעלה, ובסקטורי ההי טק, סקטור המוליכים למחצה עדיין צועד מעלה. לאחר שהסחורות הראו התאוששות מעלה לאחר המכה החזקה מטה, הם שוב התקפלו מטה.
בחזית שמחוץ לארה"ב, התמונה דומה, למרות שבשלב זה, 50% מהשווקים בכיוון מטה, ו-50% עדיין בכיוון מעלה. הבורסות הממשיכות מעלה כוללות את המזרח הרחוק, דרום אמריקה, גרמניה ומצרים. מה שמאפיין סיבוב של שוק מטה, אחוז המניות היורדות שפורצות מטה שפל קודם, הולך וגדל.
לסיכום, באם נסתכל על היער כולו, נכון לעכשיו, השווקים היורדים מצדיקים מהלכי הגנה על תיקי השקעות, מכירת מניות, תעודות סל וקרנות מנייתיות המראות חולשה, והצמדת פקודות סטופ (הגנה) ליתרת האחזקות, או קניית אופציות פוט להגנה. זה גם הזמן לארגן מלאי מתאים לשורטים, למועד בו הכיוון מטה יתחזק ויהיה מובהק יותר, זאת, כאשר תהיה עלייה של מדדי השוק לגבוה האחרון בו היו, ובמקום לחצות אותו מעלה, יתקפלו חזרה מטה ויחצו את השפל האחרון.
שבת שלום.
 
 
21/4/11 הבורסות סיימו את מנוחת הפסח
רוב הקניות הושלמו בסימן המשך המגמה העולה.
במשך התיקון (נסיגה) בבורסות העולם, שתוארו בשבועיים האחרונים כהזדמנות לקניות במחירים מוזלים, הישלמנו את "קניות הפסח" לתיק השקעות מלא בבורסת ישראל וארה"ב. אתמול, אמרו השווקים את דברם וממשיכים במגמת העלייה. מדדי המקרו המובילים יודיעו לנו בעיתוי סביר על שינוי משמעותי, כאשר יהיה, ובינתיים נמשיך ליהנות מהאביב הפורח, תרתי משמע. שוב, חג שמח לכולם.12/4/11 הבורסה בארה"ב ובורסות העולם הסתובבו מעלה 

בורסת ארה"ב הסתובבה מעלה ב-5 אפריל ורוב בורסות העולם הסתובבו מעלה ב-12 אפריל, 2011

האסטרטגיה הנוכחית היא להישאר בפוזיציות לונג (קניות) ,אליהן נכנסנו באופן חלקי בסוף מרץ ולהיות זהירים עם קניות חדשות. זאת מאחר והשוק בארה"ב הסתובב מעלה מרמה הסטורית גבוהה יחסית, ברמות אלה הוא בדרך כלל נוטה לקחת מנוחה מהעליות, מדשדש או מראה נסיגה. הרמה הגבוהה באה לביטוי כאשר 72-80% ממניות מדדי S&P500 ומניות ההי-טק כבר נמצאות באיתותי קנייה, לאחר כברת דרך של טיפוס מעלה.
הדשדוש והנסיגה, שבשלב זה נראית רק לטווח הקצר, מתבטאת בכך שבבורסת ה- NYSE וגם בבורסת ה-OTC, אחוז המניות החוצות מעלה את הממוצע הנע של מחיריהן ב- 50 הימים האחרונים, ו- 150 הימים האחרונים, מתמעט. ברשימת ההבורסות שעדיין לא הסתובבו מעלה, הונג קונג, סין, קנדה וירדן. באיזורנו, מעניין שבורסת מצרים כן הסתובבה מעלה.
לסיכום, למרות שמגמת השוק הראשית היא מעלה, יש לשקול ישיבה על הגדר, ולחכות למימוש הנסיגה או חלקה, כדי לקנות במחירים נמוכים יותר. בכל קנייה יש לבחור מסקטורים חזקים, ובהם רצוי לבחור מניות
או תעודות סל החזקות מהשוק כולו וגם מהסקטורים עצמם. 


29/3/11 הבורסות במהלך סיבוב מעלה

לפי סגירת השווקים אתמול, מדדי הטווח הקצר והבינוני של השוק האמריקאי נמצאים במהלך סיבוב מעלה
לפי סגירת השווקים אתמול, מדדי הטווח הקצר והבינוני של השוק האמריקאי נמצאים במהלך סיבוב מעלה, וכוללים את מדדי 10-שבועות ו-30 שבועות ב-NYSE , OTC,, OPTI, ומניות מדד S&P500 . בנוסף, אחוז המניות ששברו שיא חדש של 52 השבועות האחרונים, גם הוא הסתובב אתמול מעלה. המומנטום המבטא את היחס בין תנועת מחירי המניות בשבוע האחרון לעומת 5 השבועות האחרונים, החל לטפס מעלה מרמה נמוכה של 20-30%.
המניות ותעודות סל ארה"ב, והסחורות , ממוקמים במקום הגבוה ביותר מבחינת חוזק יחסי, בהשוואה לנכסים אחרים, ומצדיקים התחלה זהירה של קניות.
הסקטורים החזקים בארה"ב כוללים את הטקסטיל שהסתובב אתמול מעלה, פלדה, כימיקלים, מכונות וכלי עבודה, ושירותי תעשיית הנפט.
השווקים שמחוץ לארה"ב המפגינים חוזק, כוללים את אוסטרליה, יפן, הודו, אינדונזיה ודרום קוריאה.
האסטרטגיה המתבקשת- שני שליש עד חצי מתיק ההשקעות בלונג, ויציאה משורטים ע"י הידוק הסטופים.
מדוע לא לקנות באגרסיביות? ההשפעות הפוליטיות של ההפיכות במזרח התיכון ואי הוודאות ביפן ימשיכו להוסיף אי וודאות ותנודתיות יתר לשווקים, והיפוכי מגמה תכופים יותר.
מידע נוסף על תתי סקטורים מעניינים בענף האנרגיה, יינתן בשבוע הקרוב

 


 11/3/11 בורסת ארה"ב ובורסות העולם הסתובבו מטה!

 מדדי המקרו של שיטת Point & Figure DWA ממשיכים להנחות אותנו בביטחה, זאת מאחר והשיטה מנטרלת עבורנו את הרעשים קצרי המועד, שמטבעם לבלבל אותנו באשר לכווני השוק האמיתיים, כבר ב-20/1/11 (סקירה מטה), אובחנו השווקים בדרגת סיכון גבוהה ועם תוחלת רווח קטנה. הוצע לשבת על הגדר ולממש רווחים לאחר תקופה ארוכה של שווקים עולים.  
מאז ה-20/1/11, היטעו אותנו מדדי ניו יורק כאשר שברו שיאים חדשים בסוף פברואר, אך חשוב היה להבחין גם אז שרק 11% ממניות ה-NYSE שברו שיא חדש, ובכך לא איפיינו את כל השוק.
במחירי הסגירה של אתמול כבר נמחק 4%  ממחיר השיא של מדד ה-RSP (מדד רחב יותר ממדד ה- S&P500) שהושג בפברואר, וכיום, הוא גבוה רק 1.5% מעל מחירו ב-20/1/11.
האסטרטגיה הנוכחית- כניסה למיגננה, וכניסה לשורטים או מדדים הפוכים כדי להרוויח בשוק יורד (רק לבעלי ידע). כמה זמן תימשך הירידה? המדדים ימשיכו להכתיב זאת. לכן, כמו ברוב הזמן, נמשיך לנהוג עם אורות נמוכים ללא צורך לראות את הרחוק מאיתנו...
פרטים נוספים יועלו ביומיים הקרובים. שבת שלום.
 

חג האילנות מתאים למימוש רווחי בורסה ויציאה לבילוי בטבע
ע"י אברהם קוגל, בשיטת Point & Figure  
20/1/11

בהמשך לסקירה הקודמת, לאחר עלייה של חודשים בבורסות העולם, הבורסה האמריקאית ואלה שמחוצה לה גבוהים, רוויים, נמצאים בקניית יתר, ומבקשים זמן לנשוף ולנוח לפני המשך עלייה משמעותית נוספת.
הסיכון היום גבוה יותר ממה שהיה בחודשים האחרונים, כאשר 80% מהמניות בארה"ב נמצאות באיתותי קנייה, בדומה לאפריל 2010. בראייה של שוק מדשדש או נסוג, תוחלת הרווח בכוון מעלה אינה נראית בנמצא, וישיבה על הגדר תתרום לשיחרור לחצים והנאה מדינמיקות אחרות בחיים.
מדדי הטווח הקצר, HILO ו-10-שבועות של ה-OTC הסתובבו מטה, מדד ה-30 שבועות הגיע ל-86% ומדד 10 שבועות של ה-NYSE ל-72%. המומנטום של רוב הסקטורים בארה"ב, תנועת המחירים בשבוע האחרון ביחס לחמשת השבועות האחרונים מראה חולשה. ברוב הסקטורים המומנטום פונה מטה או קרוב לסיבוב מטה.
בנקודה הנוכחית בה השוק עדיין בכיוון מעלה, הקטגוריות המובילות הן מניות ותעודות סל גלובליות, הסחורו ת, ומניות ותעודות סל בארה"ב. עם התיקון מטה, יש סבירות שהמנהיגות תשתנה למטבעות, ניירות נושאי תשואה שגם הם ייסבלו מידה מסוימת של ירידה, ומזומנים. במתכות היקרות, יש בינתיים עדיפות לכסף בהשוואה לזהב.
למרות מזג האויר היפה בחוץ, עננים קלים בשווקים מצדיקים דגש על ניירות מניבי תשואה, קרנות שקליות קצרות טווח ומניות או תעודות סל מניבות תשואת דיבידנדים.


הבורסות בעולם ממשיכות לעלות. מה לעשות?
 3/1/11 פורסם בפייסבוק, ע"י אברהם קוגל
בורסת ארה"ב, עדיין הסמן הימני של בורסות העולם, ממשיכה בגל ראשי מעלה, שהחל במרץ 2009. כל מדדי השוק בארה"ב פונים מעלה. אנו ברמות גובה המגדירות סיכון גבוה. לכן, אין לרדוף אחרי השקעות חדשות. רצוי לממש חלק מרווחים יפים שהצטברו, להמשיך להחזיק בניירות שחזקים מהשוק, ולהדק הגנות (סטופ) ביתרת ההשקעות. מוקדם להסיק מסקנות לעתיד הרחוק, אך בינתיים 2011 החלה ברגל ימין. שתהיה לכולנו שנה טובה ומוצלחת.
 


שוק ארה"ב סיים מנוחה וממשיך את המגמה מעלה, ניתוח שוק ההון ע"י אברהם קוגל בשיטת
Point & Figure DWA, ע"י אברהם קוגל
2/12/10

השוק בארה"ב, שעדיין מהווה סמן ימני לכל השווקים בעולם, הראה אתמול סימנים של סיום התיקון מטה, אותו סיקרנו בסוף אוקטובר. המגמה הראשית מעלה, שהחלה במרץ 2009 ממשיכה, כאשר כל המדדים המשמעותיים, ה-BP ואחרים פונים מעלה,
ואתמול קיבלנו איתות קנייה ב- S&P 500 שווה-משקל ב-45 לאחר שיצר תחתית חזקה ב-44. גם ה- S&P 500 המסורתי פרץ באיתות קניה ב-1200 לאחר שיצר תחתית חזקה ב-1174. גם מדד הטווח הקצר, אחוז המניות שחצו את ממוצע ה-50 יום של עצמן, הסתובב חזרה מעלה.
האוכלוסיה החזקה בשוק הן מניות בגודל בינוני, והחלשות הן הפיננסיות.

היסטוריה של חודש דצמבר
חודש דצמבר תמיד היה חודש מלהיב בארה"ב, בהשפעת חג הכריסמס וחג סוף השנה. לעתים קרובות אנו שוכחים שהוא גם אחד מהחודשים עם הביצועים הטובים ביותר בשוק בהשוואה לחודשי השנה האחרים. הוא היה החודש הטוב ביותר למדד S&P 500 במשך 59 שנים והשני הטוב ביותר למדד DJIA. גם השנה החל חודש דצמבר ברגל ימין חזקה כאשר רוב המדדים עומדים לצידנו ונמצאים במגמה מעלה.
הישג נוסף ומעניין לשוק יכול להיראות ממדד התחבורה של הדאו (TRAN).

חלק מתיאוריית דאו הנוגעת לפיתוח מגמות שוק אומרת שעל מנת לקבל מסר בהיר על כוון הכלכלה יש צורך בשני מדדים, במקרה זה מדד הדאו ומדד התחבורה של הדאו, יש צורך ששניהם ינועו
באותו כיוון. "הרעיון הוא שייצור של מוצרים היא רגל אחת של הכלכלה התעשייתית והעברת המוצרים היא הרגל השניה". הגדרת תאוריית דאו ב Investeopdia : "תאוריה שאומרת שהשוק במגמה מעלה אם אחד מהמדדים (תעשייתי או תחבורה) חוצה שיא חשוב קודם, ומלווה בהתקדמות המדד השני".
מדד התחבורה עלה כמעט 116 נקודות ל- 5000.46, המהווה שיא חדש של 52 השבועות האחרונים, ושבר את שיא נובמבר ב-4,940. לכן, אישור נוסף להמשך עליית השוק יודגש כאשר מדד הדאו יחצה מעלה את שיא נובמבר שהיה ב- 11450.
בעבר, למדד התחבורה הייתה היכולת להיות המדד המוביל בשווקים עולים. הוא הגיע לשיא חדש באוקטובר השנה, כאשר לקח לדאו זמן ארוך יותר,עד נובמבר, להגיע לשיא חדש הגבוה משיאו באפריל. האם באמת יפריע אי תיאום בין שני המדדים הנ"ל להמשך עליית השוק? או אולי שוב, מדד התחבורה מוביל את המשך עליות השוק, וימשוך את הדאו מעל 11450.
לסיכום, באווירת החגים האמריקאית, מדד התחבורה מוסיף פלפל לכיוון השוק מעלה. מעבר להיסטוריה שלעתים אינה חוזרת על עצמה, נמשיך לעקוב בקפידה על התפתחות מדדי הביקוש וההיצע העכשוויים.

 

השוק בארה"ב מראה סימנים של מנוחה ונסיגה לטווח הקצר, בדיוק התפריט המתבקש ברמות כה גבוהות ובקניית יתר, ע"י אברהם קוגל
29/10/10

השאלה שנשאלת כיום על ידי הרבה משקיעים: "מה לעשות עם הפוזיציות שלנו שהרוויחו יפה". ישנן מספר אלטרנטיבות, קניית אופציית פוט להגנה, מכירת אופציית קול על הנכס, לממש חלק מהאחזקה, להדק את הסטופ מעלה, או להמשיך להחזיק.
למשקיעי הטווח הארוך, לעתים, האלטרנטיבה האחרונה, המשך החזקה, היא הנכונה ביותר במניות ותעודות סל חזקות הנמצאות במגזרים חזקים, כאשר המגמה הראשית היא עדיין מעלה. זאת, כל זמן שהחוזק היחסי שלהן מול השוק לא נפגם תוך כדי התיקון מטה.
לסוחרי הטווח הקצר, ניתן לחפש מניות החלשות מהשוק ומהסקטור שלהן. לדוגמא SYK, או מניית העם TEVA שהועלתה בפורום ב-22 אוקטובר כהצעה לשורט במחיר $52.73, עם סטופ ב-57 (גרף המנייה בסוף המאמר).
ב-22 אוקטובר זיהינו שוק הממשיך במגמת העלייה, אך רווי, בקניית יתר, המצדיק מנוחה במעלה ההר.
במישור אחר, עידן עליית איגרות חוב ארוכות טווח הסתיים לאחר שמחיריהן פנו אתמול מטה. חלה פריצה מטה של מחירי איגרות חוב 30-שנה, ובהתאם יש לצפות לרביות שינועו מעלה, דוגמאות, TLT TBT.
 
תשואות ואיגרות חוב 30-שנה
בשווקים הגלובליים, המגמה הראשית והמשנית ממשיכה מעלה אך מאז 22 אוקטובר, השוק צועק למנוחה כדי לעקל את העלייה לפני שימשיך מעלה. חלק ניכר של מדדי  Point & Figure DWA חצו את רמת ה-70%. אחוז המניות באוכלוסיית ה-OTC הנמצאים מעל קו התמיכה של עצמן, הולך וגדל, ומהווה סימן חיובי. יחד עם זאת, מדדי הטווח הקצר, 10wk וה-HILO טיפסו עד 83% ו-97.5%, בהתאמה.
כמצופה, שלשום הסתובב מטה מדד הטווח הקצר 10wk אך אין פה כל דרמה המצדיקה פחדים, כי מדד זה אינו מכתיב עדיין איתות מכירה לטווח הקצר עד שלא ירד עד 68%. בדומה מדד ה-10wk של ה-S&P500 גם הוא הסתובב מטה מאותו גובה. 
מדד המניות שחצו 50-יום
המומנטום השבועי של NYSE, OTC, OPTI וה-SPX ירדו בשבוע האחרון מטה, מה שמעיד על קונסולידציה של השוק בתוך מגמה כללית עולה. מדובר בממוצע נע של השבוע האחרון בהשוואה לממוצע נע של חמשת השבועות האחרונים, ומשקף נסיגה לטווח הקצר.
גם חלק גדול מהמדדים המסורתיים נמצאים בקניית יתר, הנסד"ק, NDX, RUT, MID, XLG,SPX, SML, DJIA, EEM .
מגזר הטכנולוגיה הפך לעדיף, עם דגש על סקטורי התוכנות, אינטרנט ואלקטרוניקה. אלה הצטרפו למגזרי הצרכנות ולחומרים הבסיסיים המתפקדים יפה בתקופה האחרונה. לאחר תקופה ארוכה, סקטור שירותי הנפט מראה חיים ופוטנציאל מעלה, דוגמאות- IEZ  או MDR.
 
IEZ  עם מגמה ראשית מעלה
 
MDR עם מגמה ראשית מעלה
 
טבע - מועמדת ליציאה מתיק ההשקעות
האם יש סכנת מיתון בסין אשר, מן הסתם, ישפיע על הצמיחה בארה"ב ובכך על השוק? לפי הסיפורים הכלכליים כן, אך המאזן בין כח הקונים למוכרים אומר בינתיים אחרת. מתוך 16 תעודות סל, 15 מדורגות כחזקות, ומחיריהן בכיוון מעלה CHIQ, HAO, PGJ, CQQQ.  
 האם לקנות, להחזיק או למכור את מניית טבע? בוגרי קורס Point & Figure התבקשו לתת חוות דעת בפורום, במסגרת המשך לימודי שוק ההון
22/10/10

סקירה ע"י אחת מבכירי האנליסטים, באוקטובר, התיחסה לחלק מהקריטריונים המשמשים את המשקיע בבחירת טבע:
"התשובה לשאלה האם לקנות, למכור או להחזיק במניות טבע איננה אוניברסאלית, היא אישית ותלויה בראש וראשונה בפרופיל המשקיע ורק אח"כ בחברה ובמניה הספציפית",
האם אין  לדעתכם שאלה מוצדקת לכותבת המאמר, לאן נעלם הקריטריון האוניברסלי של פוטנציאל העלייה במנייה לאחר קנייתה?
מה דעתכם על הקריטריונים הנ"ל, ומה הייתם עושים עם טבע היום, קונים עוד, מחזיקים, או מוכרים?
מניית טבע, לקנות? להחזיק? או למכור?

 

 

האם העלייה בשווקים נחלשת או מתחזקת? בוגרי קורס Point & Figure התבקשו לתת חוות דעת בפורום שבאתר, במסגרת המשך לימודי שוק ההון
22/10/10

התחלנו בקניות בתחילת ספטמבר, והמשכנו לאחר שכל מדדי השוק הסתובבו מעלה ב-17/9/10 (ראו סקירה אחרונה).
ב-1/9/10 הועלו לפורום 4 מניות עם איתות Shakeout (ראו סקירות), איתות התואם שוק עולה, ARE, HLF, ANN, ו-AVA, ומאז עלו ב-30.8%, 12.2%, 7% ו-0.7%, בהתאמה. AVA יצאה בסטופ.
הבוגרים מתבקשים לסקר, האם קרו  בשווקים שינויים מרחיקי לכת מאז? מה קורה בימים אלה? האם להמשיך לקנות? מה רמת הסיכון? האם להדק סטופים? האם למכור הכל ברווח? האם מתחייב תיקון של השווקים מטה, והאם לשנות אסטרטגיה בגלל סכנה מתחדשת של המשכנתאות, או בגלל מלחמת המטבעות בעולם?
 הבורסות בארה"ב ומחוצה לה השלימו את הסיבוב מעלה. ניתוח שוק ההון בשיטת
Point & Figure DWA ע"י אברהם קוגל
17/9/10

חלפו רק 20 יום מאז שהשווקים אובחנו לפי שיטת Point & Figure DWA בכיוון מטה, ואתמול, הסיבוב שהחל ב-1 ספטמבר הושלם. מכלול מדדי הטווח הקצר, בינוני וארוך פונים מעלה. 

 סיבוב שוק אינו אירוע, אלא תהליך. בדרך כלל כל סיבוב שוב מתחיל במדדים קצרי מועד, מתקדם למדדי הטווח הבינוני וממשיך במדדי הטווח הארוך. ב-1 ספטמבר אובחנו סדקים ראשונים בירידה. זאת לאחר שב- 27 אוגוסט ו-1 ספטמבר הסתובבו מעלה מדדי 30 שבועות, ו- 10 שבועות, בהתאמה.
על בסיס זה הוגשו לפורום Point &Figure Israel ארבע מניות לניתוח עבור קניות, ANN, ARE, AVA,ו-HLF. המניות הראו חוזק ייחודי ואיתות קנייה מסוג SHAKEOUT. בתקופה של שבועיים הניבו המניות תשואות של 15.04%, 3.22%,(2.95%-), ו- 4.84%, בהתאמה. AVA יצאה בסטופ ב-16 ספטמבר.
ב-3 ספטמבר הסתובב מעלה מדד המניות ששברו שיא חדש, HILO.
ב-6 ספטמבר הומלץ בסקירת האתר לאזן את התיק, להדק סטופים לשורטים, ולהיכנס לפוזיציות לונג (קניות) ב-50% מהתיק.
ב-10 ספטמבר הסתובב מעלה האחוז השורי של מדד S&P500.
ב-14/9 הסתובב מעלה האחוז השורי של כל מניות השוק האמריקאי.
ב- 15/9 הסתובב מעלה האחוז השורי של מניות ה-,OPTI וגם ה-NYSE-המדד העיקרי של שוק ארה"ב.
לא מן הנמנע שהשוק יצדיק מנוחה או נסיגה מסוימת, אך המשכיות תהליך הסיבוב מדגישה את המגמה מעלה.


היסטוריה של חודש ספטמבר
המחצית הראשונה של חודש ספטמבר השנה אינה טיפוסית לחודשי ספטמבר בהיסטוריה של שוק ארה"ב. הוא בדרך כלל נחשב לחודש הגרוע ביותר בשנה, מה שלא ניתן להאמין עד עתה.
מאז 1896 עד היום, הניב דאו בספמבר, תשואה ממוצעת (1.13%-). באם היה מסתיים החודש היום, התשואה הנוכחית של 1.15% היתה מקנה לדאו את המקום העשירי הטוב בהיסטוריה. בשנים בהן תשואת חודש ספטמבר היתה חיובית, היא נעה בין 5.11% ל- 12.76%. לעומת זאת, בשנים בהן הייתה תשואת ספטמבר שלילית, היא נעה בין
  (9.27% -) ל- (30.7 -) .
איך יגמר חודש ספטמבר? לא ננבא, אך ברור שהתחלנו ברגל ימין כאשר ברקע הסתובבו רוב המדדים בשבועיים האחרונים.

היסטוריה של "הימים הנוראים" בשווקי העולם
מידע מעניין אך לא מכתיב אסטרטגיית השקעות- אמרות רבות של וול סטריט נשארו בגדר אמרות, מאחר ואינן שקולות למדדים איכותיים שעמדו במבחן הזמן. כיהודים, בהחלט ניתן להימלא בגאווה על הכרת חשיבות החגים היהודיים עם האמרה "מכור בראש השנה, וקנה ביום בכיפור ". מעניין שאין אמרה דומה למשך כל 12 החודשים שבלוח השנה הגרגוריאני. יש למשקיעים בעולם תחושה שעד ליום כיפור הביקוש לניירות ערך קטן ומהווה הזדמנות לקנות במחירים נמוכים יותר, ולאחריו חוזר הביקוש לשווקים.
בשנה שעברה, בתקופה שלפני יום כיפור, ירד S&P500 0 ב-0.5%, ובשנת 2008 22.9%. בין 1971 ל- 2009 השימוש באסטרטגיית "ראש השנה–יום כיפור" הניבה תשואות חיוביות יותר מחמישים אחוז מהזמן. לכן, כאשר ברקע
כל המדדים פונים מעלה, תוספת הקניה של היהודים בעולם יכולה רק להוסיף.

תוספת חיזוק למגמה הראשית מעלה
מדד ייחודי המדגיש את הטווח הארוך - האחוז השורי של איתותים עוקבים. מדד זה מסכם על בסיס יומי את אחוז המניות בשוק האמריקאי שנתנו מינימום שני איתותי קנייה עוקבים, ללא שהיה ביניהם איתות מכירה, ומעיד על חיזוק במגמת העלייה.
מאז 4 אוגוסט, מראה המדד אחוז הולך וגדל של מניות מסוג זה, כולל בתקופת הירידה האחרונה. עובדה זו יכולה להעיד שהירידה האחרונה היתה תיקון למגמה ראשית עולה, תקופה בה תוחלת הרווח הנמוכה לשורטים ולונגים יכולה היתה להצדיק ישיבה על הגדר. זה גם מעיד, שסוג המניות שירד בתקופת התיקון מטה, לא היו מספיק חזקות, והן אינן מאותו סוג מניות להן יש מינימום שני איתותי קניה עוקבים. מגמת המדד ממשיכה מעלה והוא כולל 24% מכלל המניות בארה"ב, קריאה יחסית נמוכה בתחילת הדרך.

קריטריון מדדי החוזק היחסי
מחקר של אוניברסיטת שיקגו לפני שלוש שנים מראה ש- 80% מאחוזי ההצלחה בבחירת השקעות בניירות ערך מזוהה במקרו, בקריאה נכונה של כיוון השוק בכללו, וכיוון כל אחד מ-40 הסקטורים (תעשיות) בשוק.
לא פחות חשובה היא הבחירה של המנהיגות, איזה אוכלוסיות מובילות, ובתוכן, איזה מניות ותעודות סל יובילו את מהלך העלייה (או ירידה בשוק יורד). הבחירה נעשית ע"י השוואת החוזק היחסי של קטגוריית נכסים מסוימת, לכל אחת מקטגוריות הנכסים האחרת, מעין תחרות הורדת ידיים, ודירוגם לפי מספר הנקודות הגדול ביותר שקיבלו.
בנוסף, אנו עורכים השוואה בחוזק היחסי של כל קטגוריה מול הביקוש למזומנים. על בסיס זה, הקטגוריות המובילות הם שווקי המדינות המפותחות ואחריהם שוק ארה"ב. בהשוואה, קטגוריית מניבי תשואה נמצאת בסימן ירידה. קטגוריות מעניינות אחרות כוללות את המניות הקטנות, הבינוניות ומניות (חברות) צמיחה .
לסיכום, הכדור נמצא בדינו והמשחק הוא שלנו, קניית מניות ותעודות סל חזקות באוכלוסיות ובסקטורים חזקים. העובדה ששני מדדים קצרי מועד הגיעו לרמות גבוהות של קניית יתר, יכול להצדיק מנוחה או נסיגת מה, אך יאפשר קניות נוספות במחירים אטרקטיביים יותר. 

שנה טובה וגמר חתימה טובה


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Dorsey Wright & Associates
dwakugel

הזמנה לכלל פיננסים
כלל פיננסים
זכויות יוצרים קוגל השקעות בע"מ, אברהם קוגל ® Copyright © 1995-2009 Dorsey, Wright & Associates, Inc

כתב ויתור זכויות/תנאי שימוש/זכויות יוצרים

לימודי שוק ההון | קורס שוק ההון | קורס השקעות | אתרים מועילים | אתרים ברשת

לייבסיטי - בניית אתרים