Point & Figure Israel
להרויח בשוק עולה או יורד!
PNF - לימודי שוק ההון
סקירות שוטפות  |  
התחברות לחברים

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


אודות

אברהם קוגל, הנו מומחה עולמי בשיטת Point & Figure DWA ובשווקים הגלובליים, ומביא השיטה עם הסמכה בלעדית בישראל, לשעבר, יועץ השקעות למשקיעים פרטיים ולקרנות ואנליסט בכיר בוול-סטריט, ניו יורק, עם 25 שנות ניסיון במחקר, בניהול תיקים ובעיסקאות בנקאות להשקעות-Investment Banking.

קרא עוד: אודות אברהם קוגל
דף הבית >> סקירות שוק ההון >> סקירות קודמות
 

 
31/5/10 שוק ההון , מדדי הטווח הקצר, 10-שבועות, וחלק ממדדי הטווח הבינוני, 30-שבועות, הסתובבו מעלה.

בנוסף, ה-NDX ומניות שווי שוק בינוני הסתובבו מעלה. גם ה-BP של ה-S&P קרוב לסיבוב. המסקנות: פוזיציות לונג לטווח הקצר מאחר ואנו בתיקון מעלה, בתוך שוק יורד. לבחור סקטורים עם ביקוש וחוזק יחסי בהשוואה לאחרים. להקפיד על בחירת מניות חזקות עם יחס תמורה-סיכון גבוה. המשך, מחר ומחרתיים. אברהם קוגל
 

26/5/10 שוק ההון , איתור מניבי תשואה בשוק יורד

הקטגוריות העדיפות היום לקניה הן תעודות סל מניבי תשואה. זאת, בהשוואה לקטגוריות נכסים אחרות כמו מניות בארה"ב, מניות מחוץ לארה"ב, סחורות וכספים. מה הקריטריונים לבחירת תעודות סל בין כל הקטגוריות הנ"ל, ומדוע המזומנים ומניבי תשואה מובילים בין כל הקטגוריות של שוק ההון ? אברהם קוגל
ראה כתבה בגלובס

 
 

 

25/5/10 שוק ההון, בפורום-בוגרי הקורסים התבקשו לזהות מה קרה אתמול בסין? אברהם קוגל


21/5/10 שוק ההון, קבוצה ראשונה BSV, IEF,PZA, SFL, TIP ,
                      קבוצה שנייה CBEY, CRN, LOGM, PCS

הקבוצות הועלו לניתוח בפורום, מה משותף לכל קבוצה ומה מעניין בהן? אברהם קוגל
 
 

 

20/5/10 שוק ההון, SPY נסגרה אתמול 111.76 $ . הועלתה לפורום לניתוח. מה מעניין בה? אברהם קוגל

 

 

16/5/10 שוק ההון , כל מדדי ארה"ב הסתובבו מטה 

למרות ששוק ארה"ב הוא עדיין החזק מכל השווקים שמחוץ לארה"ב, ניתן לשקול כמות מסוימת של שורטים, וניירות ערך מוטי זהב ופלטינום. אברהם קוגל
 

 

14/5/10 שוק ההון , השווקים ממשיכים בתנודתיות גבוהה ושינוי תכוף של ירידות ועליות. לכן, חשוב לזכור שהמגמה לטווח הקצר היא מטה.

נכון שמדד 10 שבועות הסתובב מעלה, והמומנטום השבועי גם הוא הסתובב מעלה מרמה היסטורית נמוכה, אך אלה אינם מצדיקים פוזיציות לונג. לאלה שיושבים על לונג רצוי להדק סטופים ליציאה. אברהם קוגל
 

 

13/5/10 שוק ההון , ניתוח מניית גולדמן סקס GS בפורום הושלם 

מחיר הסגירה 147.20 $   אברהם קוגל11/5/10 שוק ההון , היתרון של אנרגיה ונפט ב"סביבת דולר עולה" 

אנו נמצאים היום ב"סביבת דולר עולה". לכן, ישנה הצדקה לחשיפת תיק השקעות לסחורות האנרגיה והנפט, ולנגזרות שלהן - מניות ותעודות סל מוטי אנרגיה ונפט. אברהם קוגל
 כתבה בגלובס 9/5/10 שו ההון , מניית GS גולדמן סקס הועלתה לניתוח בפורום.  אברהם קוגל


7/5/10 שוק ההון , אין חדש תחת השמש, זה קרה גם ב-2008:  דאו ירד 700 נקודות ועלה חזרה 600 נקודות 

הכותרת עוזרת להיזכר שתופעה דומה לאתמול כבר קרתה ב-2008. גם אתמול נראה שכל אחד כבר
התייאש מהעולם באותו רגע. בגרפים היומיים של רוב ניירות הערך רואים צורת V בשעה 15:00 וזה חופף את החדשות על ההתפרעויות ביוון, הפסד של בראון באנגליה ע"י קמרון עם פרלמנט תלוי באוויר, ופליטה של נפט במפרץ. על כל אלה עוד נוספה האפשרות שאדם הקיש מכירה של מיליארד מניות בפרוקטור גמבל במקום מיליון מניות. כתבה בגלובס 
בתוך 5 עד 8 דקות קפץ דאו חזרה 500 נקודות , עלייה מסיבית שלא נראתה כמוה מאז משבר מטבע הכסף הידוע כ"משבר האנט". זה גם מזכיר את תכניות ביטוח תיקי השקעות שהושקו בירידות של 1987, ואלה עוד הגבירו את הירידות.

הפאניקה בירידות מסוג זה מנקה את המשקיעים החלשים ופותחת את הדרך לחזקים, ובכך יכולה להביא את הירידה בטווח הקצר קרוב לסיומה.

אירועים מעניינים בפאניקה של אתמול:
• כ-25% מכל סלי המניות ירדו מתחת למחיר 1 $ .
• הרבה מניות ירדו למחיר של סנטים בודדים, כדוגמת ACN (Accenture) שירדה לסנט אחד.
• הבורסות בארה"ב עובדות על ביטול כל העסקאות, שבין 14:40 עד 15:00 שעון ניו יורק, ירדו ביותר מ-60% או עלו יותר מ-60% החל משעה 14:40.

יש לצפות שהתנודתיות בשווקים תישאר גבוהה כאשר תיקי השקעות עוברים את תיקוני השערוך שלהם. כמו כן, יש לבדוק בתכיפות את הגרפים של שיטות הניתוח השונות אשר ישתנו במהלך התיקונים, בפרט השיטות בהן למחיר היומי הגבוה והנמוך יש משמעות.
למחירי הסגירה שלאחר הפאניקה של אתמול, יש מהימנות גבוהה יותר, ועל בסיס הסגירה, כל מדדי
Point & Figure של השוק האמריקאי פונים מטה ומכתיבים הגנה על פוזיציות לונג, ויתרון לשורטים. חשוב להדגיש שחלק ממדדי הטווח הקצר הגיעו למכירת יתר, מקום מנוחה טיפוסי למהלך הירידות האחרונות. לכן, בטווח הקצר, לא לרוץ אחרי שורטים במניות שכבר ברחו מטה.
השווקים הגלובליים ממשיכים להיות חלשים יותר מהשוק האמריקאי, ועם הסגירה אתמול גם הפכו לחלשים יותר מהביקוש למזומנים, מה שמכתיב את העדיפות להוצאתם מתיקי השקעות והיתרון בשורטים או קניית מדדים הפוכים.

בסיכום, האירוע של אתמול לא מכתיב אסטרטגיה חדשה. סיבוב המדדים של הטווח הבינוני-ארוך מטה והיות מדד הטווח קצר בקניית יתר, ממשיכים להדריך אותנו לפי "ספר המשחק". אברהם קוגל
 6/5/10 השוק האמריקאי והגלובלי הסתובב מטה עם פתיחת ששת החודשים החלשים בארה"ב, מתאים לפתגם "מכור במאי וסע"

כמו בתחילת מאי כל שנה, חוזר בצדק הפתגם "Sell in may and go away" – "מכור את החזקותיך במאי וסע". במשך ה-60 השנים האחרונות, ששת החודשים מ-1 במאי עד 31 אוקטובר, אופיינו בירידות והפסדים, מגמה שהוכיחה את עצמה כעקבית, ארוכת ימים ובעלת מימדים שכדאי להתחשב בהם. ב-11 מתוך 60 השנים, ירד דאו יותר מ-10% לשנה. 

 
השקעה בדאו ב-6 החודשים החלשים, ו-6 החודשים החזקים


בטבלה מעלה, המתעדת את 60 השנים האחרונות, רואים את ההבדל הניכר בתשואות לששת החודשים החלשים המתחילים ב-1 מאי, בהשוואה לששת החודשים החזקים המתחילים ב-1 נובמבר. השקעה של 10,000 דולר בדאו ב-1 מאי 1950, שנשארה בשוק אך ורק בששת החודשים החלשים, יצאה בהפסד של 474 דולר לאחר 60 שנה. בדומה, באם היא בוצעה ב-1 נובמבר 1950 ונשארה בשוק אך ורק בתקופה החזקה, היא גדלה ל-528,066 דולר, תשואה שנתית ממוצעת של 6.87% על בסיס מצטבר.
פירושו, שבתקופה ה"טובה" לבדה, התשואה המצטברת של דאו היתה גבוהה יותר מהעלייה שלו במשך 60 השנים האחרונות. מ-1950 עד אפריל 2009 עלה הדאו מ-200 עד 8,168, תשואה שנתית מצטברת של 6.5%. בהשוואה, בששת החודשים החזקים לבדם, עלה דאו 6.75%, ועשה זאת בסיכון הרבה יותר נמוך, כאשר ההשקעה היתה בשוק רק 50% מהזמן, וב-50% האחרים ניתן היה להשקיע באפיקים של תשואה חסרת סיכון.

אבחנות עונתיות נוספות
• בשוק הדובי 2000-2002 , אלה שהשקיעו רק בעונות החזקות הצליחו לשרוד עם רווחים.
• בעשר השנים האחרונות, 2000 עד 2010, ירד הדאו ב-2%, תוצאה עגומה המוסיפה לתובנה של אלה שעדיין מאמינים למיתוס של השקעה "עיוורת" לטווח הארוך.
• בעונות החלשות ירד דאו 17%, כאשר בתקופות החזקות הוא הניב 25%.
• בתקופות החלשות היו 11 שנים מתוך 60 בהם ההפסדים היו מעל 10%.
• היו גם חריגות מהנורמה. למשל, התקופה החזקה של 2008 הסתיימה בהפסד של יותר
מ-12%. גם התקופה החלשה של 2009 לא עמדה בציפיות והניבה תשואה של 18.9%.

בסיכום, למרות שהחלטות השקעה אינן צריכות להישען על סטטיסטיקות אלא על מדדים לטווח הקצר, הבינוני והארוך, יש ערך מוסף להבנת העונתיות שבפתח, בפרט כאשר השווקים הגלובליים נמצאים בתיקון מטה שאת עומקו קשה לאמוד.


 

5/5/10 מניות TRAK, EJ, UBS, KMX, GPI

הועלו בפורום עבור חברי הפורום, לניתוח עצמאי - מה עושים הסקטורים שלהם, מה התכונות שלהן והאם הן מועמדות מענינות לפוזיציות לונג או שורט? 
 


4/5/10 הדולר בעולם הסתובב מעלה, אך בינתיים ישראל שונה מהעולם

במשך 60 שנה האחרונות, ששת החודשים מ-1 מאי עד אוקטובר 31, עמדו בסימן של הפסדים משמעותיים בשוק האמריקאי. זאת, בהשוואה לששת החודשים האחרים מנובמבר עד אפריל.
בשיטת Point & Figure אסטרטגיות ההשקעה נקבעות על בסיס מדדי שוק ולא סטטיסטיקות היסטוריות, אך בשוק רווי הנמצא עדיין בקניית יתר ומתקן כעת מטה, ונמצא בפתחה של תקופת ששת החודשים הגרועים, רצוי להפנים את הפוטנציאל לשורטים.

הדולר בעולם הסתובב מעלה
תהיינה הסיבות אשר תהיינה, באם ההתקררות הצפויה של הכלכלה הסינית או המשך התאימות של עחיית הדולר לשווקים יורדים, הדולר בעולם, מחוץ לישראל, שינה מגמה מעלה ב-28 לאפריל 2010.
אינדקס הדולר משקף את כוח הקניה של הדולר ביחס ל-12 מטבעות בעולם. 

אידקס הדולר הסתובב מעלה

 בגרף מעלה ניתן לראות שני איתותי קנייה עוקבים, אחד ב-77.0, והשני ב-82.5 שפרץ את קו ההתנגדות מעלה ובכך סיים מגמת ירידה שנמשכה מאז מרץ 2009. גם המומנטום השבועי המשקף את תנודות הדולר בשבוע האחרון בהשוואה לחמשת השבועות האחרונים, הסתובב מעלה ומראה נטייה להמשך עלייה של הדולר.

הדולר בישראל מדשדש
בישראל, יצר הדולר תמיכה חזקה ב-3.68 והוא מדשדש בין 3.68 ל-3.76 . בגרף מטה נראית תבנית של משולש בו לחץ הקונים זהה ללחץ המוכרים, תבנית שבד"כ קשה לאמוד את כיוון הפריצה שלה.


הדולר שקל מדשדש

יחד עם זאת, בגלל כוח הקניה העולה של הדולר מול מטבעות העולם, ישנה סבירות גבוהה יותר לכיוון מעלה. חצייה ל-3.77 יכולה להביא את הדולר ליעד 3.93 , ובדרך לחצות שתי רמות התנגדות ב-3.8 ו- 3.84. עד לפריצה, הדולר ינוע בין 3.71 ל-3.76. בשלב זה ניתן להסיר את ההגנות על הדולר.
 

28/4/10 זה הזמן למכור שורט, מניות משתרכות שהראו חולשה עם עליית השוק לרמות קניית יתר

ככל שהשוק המשיך לעלות בתקופה האחרונה כך עלתה הסבירות לתיקון מטה חזק יותר. לכן, זה הזמן לאתר מניות חלשות שהראו סטייה שליליית ביחס לשוק העולה בתקופה האחרונה. חולשתן בשוק עולה מחזק את מועמדותן לרדת בשוק יורד יותר מאחרות. מזוית אחרת, גם ם ימשיך השוק לעלות,הסיכון והעוצמה של השתתפותן בהמשך העלייה קטן. 31 מניות סוננו כמועמדות לפי קריטריונים שהן נתאות במגמת ירידה ועם חוזק יחסי קטן.
כתבה בגלובס 28/4/10
 

 

14/4/10 האם שוב ירד S&P500 בדומה לירידה שלאחר השיא בינואר?

לאחר השיא החדש בינואר ב-1150, ירד המדד 8.7% לפני ששוב המשיך לעלות. הסבירות גבוהה ש-S&P500 יעשה משהו דומה. זאת, מאחר והשוק עלה לרמת קניית יתר גבוהה ממה שהיה, ומכל 10 מניות בשוק האמריקאי, 8 נמצאות במגמת עלייה והאיתות האחרון שלהן הוא איתות קנייה.
כתבה בגלובס 14/4/10
 

 

24/3/10 השוק בקניית יתר, גבוה,ומסוכן, ומכתיב זהירות

השוק נמצא בתיקון מטה. בטווח הקצר הרבה מניות יעצרו או ירדו.
כתבה בגלובס 24/3/10
 

 

17/3/10 האם העלייה בשווקים נחלשת או מתחזקת?

השווקים ממשיכים לעלות והדולר ממשיך לרדת. השווקים המתעוררים ממשיכים להפגין חוזק. הדולר מראה נסיגה ומצדיק הגנה על החזקות דולריות.
17/3/10 כתבה בגלובס

10/3/10 לאחר תיקון קצר, השווקים הסתובבו מעלה!

מדדי וול סטריט לא מספרים את כל הסיפור. המניות הקטנות ממשיכות להוביל את השוק האמריקאי מעלה מתחילת העשור עד היום. יש לשים דגש על סקטורים חזקים שהסתובבו מעלה.
10/3/10 כתבה בגלובס

 

3/3/10 סקירות שוק ההון, ע"י אברהם קוגל
עם ריביות אפסיות האפיקים לכסף בטוח נעלמים

ההזדמנויות הפתוחות כוללות ניירות ערך המניבות דיבידנדים, מניות שמחירם הנוכחי מניב תשואה
בין 4% ל-11% ותעודות סל עם תשואות בין 1.5% ו-8.2%.
3/3/10 כתבה בגלובס

 

24/2/10 סקירות שוק ההון, ע"י אברהם קוגל
הסחורות במגמת עלייה!

ראה סקירה על ההזדמנות בסחורות, החזקות והחלשות, עם דגש על בקר חי.
24/2/10 כתבה בגלובס

 

17/2/10 סקירות שוק ההון, ע"י אברהם קוגל
השוק ממשיך לתקן מטה מאז 21/1/10

רצוי להיכנס למיגננה על פוזיציות לונ (קניות) ולשקול כניסה למכירות בחסר (שורטים). המיגננה כוללת
החלפת מניות באופציות Call, קניית אופציות Put , מכירת אופציות Call כנגד הנכס כדי קבלת פרמיה
מידית היוצרת הגנה על הנכס ומורידה את נקודת האיזון מטה, קניית מניות חזקות המניבות דיבידנדים בסקטורים חזקים,
וקניית איגרות חוב לטווח הקצר, 2-4 שנים, עם דגש על הצמדה למדד, דירוג גבוה ותשואה גבוהה. 
17/2/10 כתבה בגלובס

 

10/2/10 על הדולר שהסתובב מעלה, חנינה בשווקים, ומניית טויוטה שגילתה לנו בעיות כבר באפריל 2009.גלובס
 

4/2/10 סקירות שוק ההון, ע"י אברהם קוגל
מדד הזהב, וצמד המט"ח ין/אירו, מראים בריחה מסיכונים ותאימות להמשך שוק יורד.

זאת, בפרט לאור התחזית הכלכלית של דפיציט גדול במאזני התשלומים של מדינות אירופה. ההשקעות המענינות כוללות מדדים הפוכים ושורטים, הכל בכיסה הדרגתית ובסבלנות.
4/2/10 כתבה בגלובס

 

27/1/10 סקירות שוק ההון, ע"י אברהם קוגל
משהו מסוכן קורה בשווקים!

השוק הגלובלי הסתובב מטה ביום שישי 21/1/10 ויחד איתו מדדי ה-BP של ה- S&P500 , ה- NDX, ומדדי ה – 30 שבועות . 14 סקטורים הפכו כיוון מטה כאשר 50% מהם הסתובבו ביום חמישי ושישי האחרון. כל זה מצדיק מגננה על פוזיציות Long ואיסוף הדרגתי של מועמדים לפוזיציות Short. בכל מקרה, ישיבה על הגדר גם היא אלטרנטיבה טובה. הדולר נמצא במגמת ירידה מאז מרץ 2009 , נראה שיצר תחתית, וגם נתן איתות קניה ראשון מלמטה. אנו מתקרבים
לנקודה בה ניכנס לאחזקות דולריות ונסיר הגנות על הדולר.  
27/1/10 כתבה בגלובס
 

7/1/10 השלמת ניתוח מניית HAL שהועלתה בפורום ב-31/12/09 , ע"י אברהם קוגל

7/1/10 מסע עליית השוק האמריקאי והגלובלי שהחל במרץ 2009, ממשיך, ע"י אברהם קוגל

האסטרטגיה העכשווית, מימוש רווחים הדרגתי ממניות ותעודות סל שהניבו עד עתה רווח נאה והמשך קניה בזהירות, בקטגוריות נכסים מובילות, השווקים הגלובליים וארה"ב, בסקטורים חזקים עם יחס תמורה–סיכון גבוה.


ב-28 לאוקטובר 2009 אובחן על ידנו התיקון השני (רגיעה) של השוק מטה, מאז השוק השורי שהחל בתחילת מרץ 2009. ב -5 לינואר 2010 הסתובבו חזרה מעלה כל מדדי השוק האמריקאי והגלובלי. ראה גרפים מטה.

המדד הרוחבי של מניות ארה


האלמנטים החיוביים בשוק הנוכחי:
• המדד הרוחבי של כל מניות ארה"ב בכוון מעלה.
• המדד העיקרי של השוק בארה"ב בכוון מעלה.
• המדד העיקרי של השוק הגלובלי בכוון מעלה.
• כמעט 75% מהמניות בארה"ב נמצאות במגמה חיובית.
• רוב מדדי וול-סטריט פונים מעלה ובמגמה חיובית.
• הביקוש למניות ותעודות סל חזק מהביקוש למזומנים.
• מניות ותעודות סל ארה"ב נמצאות גבוה במטריצת החוזק של קטגוריות נכסים שונים.
• בעזרת המדדים המובילים של Point & Figure DWA, ועם משמעת, ניתן
להגדיר את העיתוי לקנייה, החזקה, מימוש חלקי או מכירה.

האלמנטים השלילים בשוק הנוכחי:
• מיקום השוק גבוה, מעל 70%, שוק בקניית יתר.
• כ-62% מכל המניות בארה"ב נמצאות במגמה חיובית, כאשר הקריאה הגבוהה ביותר של מדד זה היתה 78%, אינדיקציה של שוק גבוה.

בינתיים, האלמנטים החיוביים בהחלט עולים על השליליים. למעשה, האלמנט השלילי היחיד הוא המיקום הגבוה של השוק, אך בינתיים, אין זה משקף איתות מכירה המכתיב יציאה מהשוק.
יש לזכור שהמדד הראשי של השוק ואינדיקאטורים אחרים יכולים להיות במיקום גבוה של קניית יתר תקופות די ארוכות, ולכן, יציאה מוקדמת מהשוק על מנת "לחכות" לאיתות היציאה הבא מהשוק תפגום בתשואות התיקים שלנו.
ההיסטוריה מוכיחה שמדד השוק העיקרי יכול להיות בקניית יתר, מעל 70%, תקופה די ארוכה,
כ-100 ימים. מאז 1997 המשיכו מדדי ניו יורק השונים להניב תשואות גם כאשר מדד השוק של Point & Figure היה מעל 70%. בתקופות אלה, העלייה הממוצעת של מדדי ה-SML (מניות שווי שוק קטן), מדד ה-MID (מניות שווי שוק בינוני), ומדד ה- S&P500, היתה, 3.5%, 3.59% ו- 1.4%, בהתאמה.בכך, פוטנציאל עליית השוק לא בהכרח הסתיים כאשר שוק מגיע לרמת קניית יתר.

בסיכום, נכון שהשווקים נמצאים ברמות גבוהות, אבל הם עדיין חיוביים. השוק עדיין נשלט ע"י קונים ואנו ממשיכים לשקול את צעדנו על בסיס נתוני הביקוש וההיצע העכשוויים בשווקים. הפעולות הטיפוסיות לסוג השוק הנוכחי כוללות, מימוש הדרגתי של רווחים, ובד בבד, קנייה זהירה של מניות, שעדיין יש להן יחס תמורה–סיכון גבוה,בסקטורים חזקים, קניית אופציות במקום קניה של מניות כדי הגבלת הסיכון, או קניית ETF- ים, תעודות סל, במקום מניות בודדות.
החשוב מכל, להמשיך בביטחון בכל שיטת השקעות שבחרנו ואשר הוכיחה עצמה במבחן הזמן, ולשנות את האסטרטגיה בהתאם לשינוי במדדי השיטה. אימוץ של שיטה טובה עם משמעת עצמית זהה לשינה שקטה בלילה.
פורסם באקונומיסט    פורסם בדה מרקר

 

 

 31/12/09 מניית HAL הוצעה לניתוח בפורום $29.64, ע"י אברהם קוגל 

28/10/09 השוק האמריקאי והשווקים הגלובליים הסתובבו מטה, ע"י אברהם קוגל

ב-29/9/09 התרענו שהשווקים הגלובליים נמצאים במכירת יתר ובדרגת סיכון גבוהה, וביום המחרת הצענו אסטרטגיות לשמירה על הרווחים שהצטברו בשוק השורי שהחל במרץ 2009. התיקון הממשי מטה, החל ב-28.10.09 כאשר הרוב המכריע של מדדי השווקים הסתובבו מטה.

רצוי לחזק את עמדת המגננה, לצאת מאחזקות לונג (קנייה) עם פקודות סטופ (הגנה). האסטרטגיה היום משתנה מ "הגדלת הון" ל "שמירה על הון". למרות הסיבוב הנוכחי מטה, תוחלת הרווחים לאסטרטגיית מכירה בחסר נראית עדיין נמוכה. בגלל מכירת יתר במדדי הטווח הקצר, מכירות בחסר גם מסוכנת עבור סוחרי הטווח הקצר.
 

השווקים הגלובליים

מדד השווקים הגלובליים, כולל ארה"ב הסתובב ב-28/10/09 מטה, לאחר שיצר שיאים נמוכים יותר באוגוסט ובאוקטובר ב- 64% וב-62% , בהשוואה לשיא של יוני ב- 66% . סיבוב השוק היה בהחלט צפוי מאחר והיה כבר ברמת קניית יתר ב-29/9/09. ראו גרף מטה.
מדד השוק הגלובלי 1/11/09


המדד הגלובלי שלנו מאכלס 21,583 מניות לפי ההרכב הגלובלי המוצג בטבלה מטה.
 
מבנה מדד השווקים הגלובליים


בארה"ב, רוב מדדי השוק הסתובבו מטה, ו- 38 מתוך 40 סקטורים (תעשיות), למעט המדיה ותשתיות הגז, גם הם הסתובבו מטה. כל זאת תוך מספר ימים.

עד איפה יכול "השוק" ליפול?
יש דרכים שונות להגדיר "שוק". אחד מהם הוא המדד העיקרי של השוק בשיטת Point & Figure DWA המשקף את אחוז המניות שנתנו איתותי קניה לפי שיטה זו. אין למדד זה כל התייחסות או קשר לאן שמדדים אחרים כמו ה-DJIA או S&P 500 הולכים. מדד זה הסתובב מטה.
בהשוואה, מדד ה- S&P 500 עדיין נמצא במגמה חיובית מעלה וירד לאיזור הטבעי שלו, (על בסיס רצועת ניוד המחירים של עשרת הימים האחרונים), עם קריאה נוכחית ב- 1036. המדד לא ייתן איתות מכירה עד אשר יגיע ל-1010 והתמיכה הבאה לאחר מכן היא ב-980. מדד אחר, תעודת הסל של מדד ה- S&P 500 שווה משקל (RSP), גם היא עדיין נמצאת במגמה חיובית, מעלה, לא נתנה עדיין איתות מכירה ונסגרה ב-35.92, קרוב למקומה הטבעי ב-36.5. איתות המכירה הבא יהיה ב-35 ואחריו ב-34.
מאחר ויש דרכים שונות להגדיר "שוק", כאשר עושים הערכת "שוק", רצוי לבחור את המדד הדומה ביותר לניירות הערך שהמשקיע מחזיק. כל דבר אחר יהיה דומה לבדיקת סל תפוזים במכולת כדי להחליט אם תפוחי העץ טריים. סיבוב השוק יכול להיות תיקון של מנוחה, או סיבוב מטה בעל משמעות גדולה יותר.

ראוי לציין שמדד שיטת Point & Figure DWA עמד במבחן הזמן לאורך עשרות שנים, בקריאה יחסית מדויקת של סיבובי השוק מעלה ומטה. בגרף מטה סומנו חלק מסיבובי השוק ההיסטוריים של התקופה האחרונה. ראו גרף.

איתותי סיבובי השוק בארה לכן, עומק הירידה הנוכחית הצפויה בשוק אינו ניתן להערכה מדויקת, וגם לא ניתן לנבא מה יעשה השוק ביתרת 2009 או ב-2010 , על בסיס השנה הגרועה שחווינו ב-2008. ישנם מספר גורמים לחוסר הוודאות בהקשר לעומק הירידה:

1. השוק השורי עם מגמה ראשית מעלה, החל ב-12 במרץ 2009 , ולמעט חודש אחד בין יוני ליולי, המשיך ללא הפרעה.

2. בירידה של חודש יוני שהחלה ב-17 ליוני והסתיימה ב-20 ליולי, מדד השוק העיקרי אמנם ירד מ-74% עד 52% אך תוחלת הרווח של המדדים לא הצדיקה פוזיציות של מכירה בחסר. מדדי השוק S&P 500, MID, SML, DJIA, NASDAQ, RSP עלו בתקופת ירידה זו 4.44% , 4.57%, 5.33%, 4.13%, 5.6%, 4.34%, בהתאמה.

3. בירידה העכשווית, מדדי הטווח הקצר כבר ירדו מטה לרמת סיכון נמוכה יחסית.

4. מדד אחר המציין את אחוז המניות בשוק האמריקאי הנמצאות במגמה חיובית מעלה, עדיין עומד על 72.4% , פירושו ש-72% מכל מניות השוק עדיין נמצאות בכוון מעלה, בינתיים לא מרמז על כל שינוי במגמה הראשית.

5. יש עדיין עדיפות מובהקת למניות ותעודות סל ביחס לביקוש למזומנים.

לסיכום, אין לצפות למתנות כאשר המדד הראשי של השוק פונה מטה. עברנו תקופה ארוכה של ימי שמש נעימים ונסיעה חלקה בכבישים יבשים. בהשוואה, יש כיום סערות (תרתי-משמע) עם כבישים רטובים וחלקים. השווקים נשלטים היום ע"י היצע ומדד השוק העיקרי ברמת סיכון גבוהה, אך הם לא שינו את המגמה הראשית מעלה. אנו עדיין בתיקון (מנוחה) עם פוטנציאל עלייה מחודש. לכן, בינתיים, יש לשים יד על ההגה ולהאט מהירות. אנו עוברים ממגמה של "הגדלת הון" ל"שמירת הון".
במידה והמדדים יכתיבו הרעה נוספת ושינוי בחוזק היחסי של מזומנים לעומת מניות ותעודות סל, נפעל בהתאם.


הדולר
איך אנו יודעים מתי להסתכל על מטבעות אחרים ולא על הדולר? שתי שיטות עומדות לרשותנו. האחת, הסתכלות על המגמה של הדולר ביחס לשאר מטבעות העולם באמצעות אינדקס הדולר. השניה, השוואת החוזק היחסי של הדולר מול כל מטבע אחר וסיווגו במטריצה המראה את החוזק של מטבע מסוים מול כל מטבע אחר .
מגמת הדולר ממשיכה מטה. בטווח הארוך הוא נמצא מתחת לקו ההתנגדות. איתות המכירה האחרון היה ב-77 ובימים האחרונים הוא מתקן מעלה עם אפשרות עצירה ב-77.5 . נהפוך לאופטימיים יותר כאשר אינדקס הדולר יחצה ל- 80 ולאחריו 81.5 .
במטריצת החוזק, הדולר נמצא עדיין במקום האחרון כאשר במקומות הראשונים נמצא הדולר האוסטרלי.
(גרפים מטה).
הדולר מול מטבעות העולם
החוזק היחסי שלהדולר מול מטבעות העולם
פורסם גם: אקונומיסט
 

18/10/09 - זהירות, המחירים בעולם עולים, ואין אינפלציה?
ע"י אברהם קוגל

מה באמת קורה לאינפלציה בעלת ההשפעה המכרעת על שערי הריבית, ובזה אחר זה גם על מחירי אגרות החוב השונות?
השווי של כל מוצר הוא המחיר שמישהו מוכן לשלם עבורו, ובאותה מידה, הוא יירכש במחיר שמישהו מוכן למכור אותו...לאחרונה, יש לשלם יותר דולרים על כל מוצר בהשוואה לכמות הדולרים ששילמנו קודם לכן. ממה שניתן לראות היום, המגמה הזאת החלה בדצמבר 2008, ובאופן כללי מראה סימנים של המשך המגמה. עד לאחרונה, הרביות הנמוכות משקפות שאין אינפלציה, אך לאמתו של דבר היא כן נמצאת בשטח ומראה לאחרונה סימני התחזקות.

המדדים הנחשבים בארה"ב למדידת רמת האינפלציה הם, מדד המחירים לצרכן (CPI) ומדד מחירי היצרן (PPI) שניתן לעקוב אחריהם מדי חודש. באופן כללי, אינפלציה פירושה, עליית מחירים של מוצרים ושירותים. הגדרה שונה - אינפלציה משקפת ערך דולר נופל במובן זה שלא ניתן לרכוש כמות מוצרים דומה לזו שרכשנו בעבר באותו מחיר (באם אינפלציה קיימת).
הבנק המרכזי של ארה"ב הגדיר כמטרה לשמור על אינפלציה בתחום 2-3%, בדומה לנגיד פישר שהציב 3% כאופטימאלי. התחום זה הוא צר מאוד, כאשר בפועל כלכלת ארה"ב יצרה הכל, מדפלציה עד אינפלציה של יותר מ-20% מאז שנות ה-30.
כלכלה עם צמיחה "אמיתית" מתקיימת כאשר התל"ג (GDP) גדל מהר יותר מהאינפלציה. לכן, איך יכולה ממשלה להראות צמיחה אמיתית בתקופה של אינפלציה גבוהה? למעשה היא אינה יכולה. זאת, מאחר ותמחור של דברים כמו תשלומי הביטוח הלאומי של ארה"ב מקובעים ומיוחסים למדד האינפלציה, ובכך אינפלציה גבוהה תביא לאסון תקציבי (אם לתקציבים יש עדיין ערך כלשהו).
נכון להיום, לא מדובר בגובה אינפלציה מפחיד אלא בתחילת העלייה. ארה"ב נמצאת בסביבת אינפלציה הקרובה ל-0%, לפחות לפי הקריטריון של הבנק המרכזי של ארה"ב (FOMC) השומר את מחיר ההלוואות למוסדיים ב-0.25% ומכאן הבכירים שבמערכת הפיננסית של ארה"ב מגמדים את הפחד מאינפלציה. מדד המחירים הרשמי המפורסם ע"י הבנק המרכזי מראה אינפלציה של 2.29% בשנת 2009 עד היום, ובאם מנטרלים את האוכל והאנרגיה, המדד עלה ב-1.51% בלבד. אין ספק שנתונים אלה גורמים לכולם להרגיש טוב יותר— "אין אינפלציה", הדולר יציב או אולי שווה בסה"כ 1.51% פחות ממה שהיה בתחילת 2009.
למרות זאת, המשונה שבמספרים הנ"ל, היא העובדה שהצרכנים בארה"ב מרגישים על בשרם משהו שונה, את עוצמת הפיחות של הדולר בהשוואה למה שהיה אתמול. ברור שזה נובע מעלייה במחירים, או ירידה בערך הדולר, או משניהם. יחד עם זאת, ישנם מספיק מדדים המתוארים מטה, התומכים בעובדה שאכן החלה אינפלציה זוחלת מעלה, עם סבירות שהיא תישאר או תמשיך לעלות בקצב מהיר יותר.
עובדה ראשונה לאינפלציה זוחלת הם מדדי הסחורות המשמשים כלי יעיל להערכת אינפלציה, מדדי מחירי חומרי הגלם . לדוגמא, אחת מנקודות הייחוס לסחורות הוא מדד ה-UV/Y המורכב מ-17 סוגי סחורות אשר לכולם השפעה זהה על המדד. מדד זה נתן איתות קנייה ב-440 וגם שבר קו התנגדות (לעליית מחירים) שהגדיר מגמת ירידה במחירי סחורות מאז 2/7/2008 . המסקנה המתבקשת, סבירות גבוהה להמשך עליית מחירי הסחורות. גרף מטה.

סקירות שוק ההון

מדד אחר הוא מדד ה-GNX/Y בו השפעת הסחורות אינה שוות משקל, אלא מוטה לפי כמות הייצור של הסחורות שבמדד, 72% אנרגיה, 13.8% בשר, 7.4% מתכות יקרות, 3.1% חקלאות. בדומה למדד ה-UV/Y גם הוא נתן איתות קנייה ב- 488 ושבר את קו ההתנגדות שהחל בירידה מאז 11/7/2008, ולאחר קונסולידציית מחירים בארבעת החודשים האחרונים, בהם לא עבר את מחיר 480, פרץ מעלה.
שני המדדים הנ"ל עלו בשנת 2009 בצורה משמעותית, כהמשך לעלייתם בעשור האחרון. מובן שמדדים אלה סותרים את ההרגשה (של אין אינפלציה) הנשמעת בימים אלה. גרף מטה.

סקירות שוק ההון

בנוסף, מדדי אוכלוסיית ה- ETF ים, תעודות סל מוטות תשואה-קבועה בארה"ב, מראים סיבוב למומנטום שלילי המייצג ירידת מחירים, הפוך לכוון הרביות. מתוך 75 תעודות סל מוטות תשואה-קבועה הנמצאות בבסיס הנתונים של חברת דורסי, 18 הסתובבו השבוע למומנטום שלילי לאחר ש-21 הסתובבו למומנטום שלילי בשבוע שעבר. במילים אחרות, 39 תעודות סל או 52% מהם, משקפים חולשה והמשך פוטנציאל ירידה בטוח הקצר.

גם מדד התשואות (מקביל לרביות) של אגרות חוב 30- שנה, חזר שוב למגמת עליה חיובית ב-14.10.09 ונמצא במומנטום חיובי (הממוצע הנע של מחירי השבוע האחרון חצה את הממוצע הנע של חמשת השבועות האחרונים). בדומה, מדד תשואות של אגרות חוב 10 – שנים, גם הוא שינה מגמה לכיוון מעלה.
בסיכום, האינפלציה שהתחבאה תחת מכסה המנוע, כבר קיימת זמן מה ומתחילה להראות ביתר בהירות את אותותיה.

 

1/10/09 - אסטרטגיות לשמירה על רווחים בשוק הנמצא בקניית יתר
               ע"י אברהם קוגל

כפי שבהשקעות צריך לשאול מה לעשות כשהבלתי צפוי קורה, כדאי לשאול מה עושים כאשר הכל הולך כשורה ומצטברים רווחים יפים, שהרי לא לעולם חוסן. להלן, 4 שיטות להגנה על הרווחים בשוק הנמצא בקניית יתר ומתקן מטה.

למרות שאנו ממשיכים להתפעל מעליית השווקים מאז תחילת השוק השורי במרץ 2009, עדיין אין סימני חולשה במדדי השוק, שיכתיבו את הפסקת הקניות. יחד עם זאת, רוב המדדים הגיעו לרמות היסטריות גבוהות, לאיזור רוויה וקניית יתר. לכן, יש לשקול אסטרטגיות קנייה שונות מאלה בהן השתמשנו, נאמר, כאשר מדדי השוק היו בתחילת דרכם מעלה במרץ 2009.

במהלך העלייה הנ"ל, הרבה מניות, תעודות סל ואינדקסים הניבו רווחים דו ספרתיים משמעותיים, מה שבהחלט מצדיק את השאלה כיצד לממש או להגן על הרווחים שנוצרו, או כיצד להמשיך לקנות מפה הלאה.
רמת המחירים של כ-16 סקטורים נמצאים בין 2 ל-3 סטיות תקן מעל הרמה הממוצעת ("נורמאלית") שלהם, עפ"י רצועת ניוד המחירים שלהם ב-10 השבועות האחרונים. גם מדדי ניו יורק רחוקים מהממוצע ה"נורמאלי" שלהם. לכן, תיקון מטה במדדי הדאו, נסד"ק, וה-S&P500 לרמות מחירים של 9450, 2020, ו- 1010, בהתאמה, ייחשב לנורמאלי ולא ישנה בהכרח את מגמת העלייה של השוק.

להלן מספר אסטרטגיות לשוק הנמצא בקניית יתר כאשר הכל הולך כשורה:
לדוגמא, נבדוק מספר אלטרנטיבות לטיפול בעסקה מוצלחת במניית HIG.
המנייה עלתה באופן דרמטי ממחיר 3.50 $ במרץ 2009 עד 28.60 $ ב-29-9-09, עם רמות שפל עולות, ונמצאה בקניית יתר, בהיותה קרובה לקצה העליון של רצועת ניוד המחירים ב-10 שבועות האחרונים. ראה (Top ) בחלק הימני של הגרף בגובה 29 $ . באם קנינו 300 מניות במחיר 23.50$
ב-10/9/09, ערך השקעה של 7050 $, אנו ברווח של 21.8% על כל ההשקעה תוך 19 ימים עם ערך של 8580 $ (גרף).

1. מימוש רווחים – מזומנים הוא נכס יקר ותמיד משמש אותנו כאשר השוק מסיים תיקון מטה ומחדש את העליות. באם מכרנו 1/3 מהפוזיציה, 100 מניות במחיר 28.60$ , בסכום של 2860$ , זה השאיר לנו 67% מההשקעה ב-HIG בריסק של 59% בלבד מההשקעה הראשונית.

סקירות שוק ההון

2. שימוש בסקאלה רגישה של היצע וביקוש, להצמיד את הסטופ.
מתוקף העלייה התלולה של המנייה , רמות התמיכה שלה היו במחיר 18 ולאחר מכן 21, עם רמות סטופ (לעצירת הפסד בלתי צפוי) ב-17.50 ולאחר מכן ב-20, בהתאמה. (גרף מטה). מאחר והסטופ האחרון ב-20 אינו מעשי ונמצא במרחק רב מהמחיר הנוכחי, ויחסל את החלק הארי של הרווח, אנו מבצעים נעילת רווחים ע"י איתור סטופ צמוד יותר למחיר הנוכחי. זאת, על בסיס גרף המתאר את מאזן כוחות הביקוש וההיצע של הקונים והמוכרים של HIG בדרגת רגישות גבוהה יותר התואמת סקאלת מחירים של 0.50 $ למשבצת (בקטע שמעל 20$), במקום 1.00$ למשבצת בגרף הקודם. בכך, הסטופ הנוכחי המעשי נמצא במחיר 25$ במקום 20 $. ככל שתמשיך המנייה לעלות נצמיד לה סטופ זוחל Trailing Stop העולה בד בבד עם עליית המנייה ונועל רווחים הולכים וגדלים.

סקירות שוק ההון

3. מכירת אופציות Call כנגד הפוזיציה המושקעת – אסטרטגיה זו מאפשרת לנו להמשיך להחזיק במניית HIG ע"י שימוש באופציות. היא מאפשרת למנייה לעבוד עבורנו למרות "עצירה" או הפסקה פוטנציאלית בעליית השוק, הסקטור, או המנייה עצמה. על ידי מכירת אופציית Call כנגד הנכס בו אנו מחזיקים, אנחנו מזרימים מזומנים נוספים לחשבון כנגד נסיגה אפשרית במחיר של HIG.
לדוגמא, עם קניית 100 מניות של HIG ניתן למכור אופציית Call אחת המייצגת 100 מניות, לתאריך מימוש עד 18/12/09 במחיר מימוש 28$ ולקבל עבורה פרמיה של 4.20$ המהווה הגנה של 14.7% (לפני עמלות) כנגד ירידת המנייה מהמחיר הנוכחי, 28.62$. נקודת האיזון של המניה הוא 24.42$ ( 24.42 = 28.62-4.20) , קרוב לסטופ שקבענו ב-25. חשוב להיות מודע לצד השני של המטבע, אנו קוטמים את פוטנציאל הרווח שייוצר בעליית המנייה מעבר ל-28$.
המעניין באסטרטגיה זו, אפילו באם המנייה תעלה מעל 28$ והקונה יבחר לממש את האופציה ולקנות את המנייה ב- 28$, הרווח שלנו יהיה 12.5% לתקופה שמהיום עד 18/12/2009 או 55% על בסיס שנתי. (קנינו ב-28.62, פחות 4.20, שווה השקעה נטו 24.42. במקרה של מימוש ע"י הקונה נקבל ממנו 28$ פחות השקעה של 24.42, רווח של 3.58 = ). במקרה אחר בו HIG תדשדש כמה חודשים, וביום פקיעת האופציה המנייה לא עלתה מעבר ל-28$, הפרמיה עובדת בשבילנו גם בתקופה בה המניה לא זזה, הפרמיה וגם המנייה יישארו בכיסנו. מה שחשוב להזכיר, באם אנו צופים המשך עלייה משמעותי למניה למרות השוק והסקטור, לא נשתמש באופציה זו המגבילה את הרווח שלנו למחיר מכירה ב-28$. באם יש לנו אחזקה של 300 מניות ניתן למכור 3 אופציות Call אך בכל מקרה, מומלץ למכור כמות אופציות שאינה עולה על כמות המניות, ביחידות של 100, שיש לנו.

4. קניית אופציית Put – אופציית Put אינה שונה במהותה מפוליסת ביטוח עבור רכב – אנו משלמים פרמיה לחברת הביטוח (מחיר האופציה) בכדי להבטיח את מלוא מחיר האוטו, לאחר הפחתת הפרמיה על האופציה. ברור שאנו מקווים כי לא נקלע לתאונה אך במידה ויקרה –יש באמתחתנו את הפוליסה.
לאלו הקונים אופציית Put על המניה יש הוצאה כספית, בהשוואה לאסטרטגיה מס. 3 שם היתה הכנסה נוספת, אבל ביכולתם להמשיך ולהשתתף ברווחים הלא מוגבלים של עליית המניה, מעבר לעלות האופציה. קניית אופציית Put הופכת את מכירת המניה לקלה יותר, ובפרט במקרה בו המניה יורדת בצורה דרסטית מתחת למחיר המימוש שקבענו במועד פקיעת האופציה. על מנת שאסטרטגיה זו תעבוד, אנו מציעים לקחת מספיק זמן (מינימום חודשיים) לשם הגנה. במניית HIG ביכולתנו לקנות את אופציית נובמבר 25$ על ידי תשלום פרמיה של 1.75$. פירוש הדבר שעד 20/11/09 יש לנו את הזכות למכור למוכר האופציה את המניה במחיר 25$. בכך, באם המנייה תרד לדוגמא ל- 15, עד השבוע השלישי של נובמבר, נקבל עבורה 25$ בכל מקרה, עם סיכון מכסימאלי של 23.25$ לאחר תשלום הפרמיה. לעומת זאת, באם המניה תעלה מעל 25$ עד נובמבר, נמשיך להחזיק במנייה ולהשתתף ברווחים לאחר כיסוי הפרמיה. בסיכום, באופציית Put אנחנו מגבילים את ההפסדים או חשיפה לכיוון מטה ומצד שני ממשיכים להשתתף בפוטנציאל הרווחים מעלה לאחר כיסוי הפרמיה. בדוגמאות הנ"ל’האלטרנטיבה במכירת אופציית Call נראית אטרקטיבית יותר מאופציית Put. 

 

 

 

השוק לאן?

14/7/09

 

13/7/09
השוק האמריקאי והשווקים הגלובליים ממשיכים מטה (פורסם ב"אקונומיסט" 13/7/09)
האסטרטגיה העכשווית:
עמידה על הגדר בסבלנות, עד שיחזור השוק למגמה הראשית מעלה. בינתיים, למחזיקים בשורטים, המשך החזקתם עם הגנות סטופ.

השווקים
ב-12-3-09 התריעו מדדי שיטת Point & Figure DWA על סיבוב השוק האמריקאי והשווקים הגלובליים מעלה, וב-17-6-09 על סיבוב מטה. זאת בדומה לקריאות שוק מהימנות ובסבירות הצלחה גבוהה, בחמישה העשורים האחרונים. מאז ה-17-6-09 ועד היום הכוון לא השתנה. להיפך, החלק האחרון של השוק, מדד אוכלוסיית ה-OTC הצטרף לחבורה ב-8/7/09 (גרף מטה).

 

 

השוק האמריקאי הסתובב מעלה במרץ 2009, והסתובב מטה ביוני 2009.כל מדדי המקרו של ארה"ב לטווח הארוך, בינוני והקצר, ממשיכים מטה, ולמעט מדד אחד קצר-מועד, אחוז המניות שחצו את הממוצע נע -50 יום של עצמן, שהגיע למיצוי חלקי, שאר המדדים לא הגיעו בינתיים לרמת מכירת יתר. המדד קצר המועד הנ"ל נמצא ברמה היסטורית נמוכה, 30%, אך מאז 2005 הוא היה 8 פעמים ברמה נמוכה מזו בין 4% ל- 22% (ראה גרף מטה).המסקנה, פוטנציאל המשך הירידה עדיין איתנו (גרף מדד 50-יום מטה).

 
מדד שוק ארה ה-EEM שהגיע לשיא של 34.5, נתן איתות מכירה ב-30.5 וייתן איתות מכירה שני משמעותי באם ירד ל-30 (Bearish Catapult ). חצייה מעלה ל- 35 תהווה שינוי המגמה לכוון מעלה (גרף מטה).
השווקים המתעורריםהסקטורים, התעשיות והקרנות בארה"ב
בארה"ב, מתוך 40 סקטורים, 32 סקטורים בכוון מטה, כולל 3 שהסתובבו מטה רק ביום ששי, מתכות יקרות, נדל"ן ותעשיית הזבל (Waste ) . אוכלוסיית מניות ה"איכות" הגדולות, חלשה יותר מכל הקבוצות האחרות, והאוכלוסייה החזקה ביותר, בתוך שוק שכולו חלש, היא אוכלוסיית מניות הצמיחה הקטנות ( Small Cap Growth ). לכן, לפני סיבוב השוק חזרה מעלה, נחפש את המנהיגות במניות הקטנות ובמניות הצמיחה, אלה שהיוו את מנוע העלייה העיקרי מאז שפל מרץ 2009 וגם מפגינות חוזק במהלך הירידות הנוכחי. מן הסתם, תהיה גם הזדמנות במניות הגדולות שחטפו מכת יתר בתקופה האחרונה.
חולשת המניות הגדולות משתקפת בכיוון מדדי ה-BP מטה של אוכלוסיות ה-S&P500 וה-NDX .
בשוק הקרנות , בטווח הקצר, יש בסה"כ שתי קרנות המתפקדות טוב יותר מהקרנות נושאות תשואה קבועה. אלה קרנות המניות הקטנות המובילות בדירוג החוזק היחסי של קרנות ארה"ב. אחריהן בתור לפי דירוג חוזק יחסי יורד, באות קרנות המניות הבינוניות, כאשר בתחתית נמצאות קרנות המניות הגדולות. נקודת הייחוס לכל אלה (benchmark), היא קרן ה-S&P500 עם חוזק יחסי של 1.40 (נמוך מהטבלה מטה). כאשר נחזור למגמת העלייה ראשית, תהיה העדפה לקרנות המדורגות גבוה יותר מקרנות נושאות תשואה קבועה, ועם דירוג חוזק יחסי גבוה מ-3.00 (טבלה מטה).

 

דירוג הקרנות בארה ל- 870. האיתות נחשב משמעותי, spread triple bottom, כאשר התמיכה הבאה ב-830, ואח"כ בקו התמיכה
ב-800 . ההתנגדות הראשונה כלפי מעלה ב-930 ואחריה 950 (גרף מטה).

 

מדד S&P500 באיתות מכירה משמעותי

לעתים קרובות, איתות מכירה ראשון במהלך מגמה חיובית (מעלה), כמו זה שניתן ב-870, הוא מזויף. אך במקרה דנן, בנוסף לאיתות המכירה במדד ה- S&P500, שבר גם מדד הדאו את קו התמיכה שלו מטה, ומדד ה-OEX , (100 המניות הגדולות של ה- S&P500) נתן גם הוא איתות מכירה משמעותי, spread triple bottom במחיר 410 ושבר את קו התמיכה שלו, כאשר התמיכה הבאה ב-385. לכן, מן הדין להפנים את כוון השוק מטה, ובסבלנות, עד שחלק מהמדדים הנ"ל יכתיב את סיום המהלך.
 


ישראל
מדד המקרו של שוק ת"א מראה חולשה הולכת וגוברת, מאז השיא של 86% ב-12-4-09. עמודה של X בגרף מייצגת אחוז הולך וגדל של מניות העולות במחירן ופורצות באיתות קנייה. עמודה של 0 מייצגת התגברות המוכרים על הקונים. מנקודת השיא, כל ירידה וכל עלייה מלווה בשפלים ובשיאים יורדים. עד היום, אחוז המניות עם איתותי קנייה ירד מ- 86% ל- 54.74%, והוא עדיין ממשיך לרדת.

 

 

מדד המקרו של ישראל


בהשוואה, מדד ה-75 , הנחשב כמדד החזק והמוביל בישראל, משקף את המשך המגמה הראשית מעלה בטווח הארוך, עם שפלים עולים וללא כל איתות מכירה מאז שפל מרץ 2009. חולשה ראשונה של המדד תחול בירידה לרמת 5300 (גרף מטה).

 
איגרות חוב 20-שנה, ארה

 

הסחורות
בטווח הארוך, הסחורות נמצאות במגמה ראשית מעלה, אך בטווח הקצר הן מדשדשות עם נטייה מטה. תוחלת הרווח בפוזיציות לונג או שורט נראית בשלב זה נמוכה.
מחיר הנפט ממשיך להיות תחת לחץ ניכר מאז הנחיתה ממחיר 73$ לחבית. השבירה מטה קרתה עם איתותי מכירה ב-67 ו-65 וגם המומנטום השבועי הפך נגטיבי. המחירים היורדים בנפט גרמו ללחץ על מדדי הסחורות, במיוחד אלה בהם יש משקל כבד לנפט, כמו ה-GNX/Y.
הזהב, ותעודת הסל הפופולארית שלו GLD הגיעה לשיא של 98$ בפברואר 2009, מאד קרוב לשיא קודם של 100$. לאחר ירידה ל-85, עלתה במאי, ונתקלה בהתנגדות באותו איזור ב-96$. מאז, היא יצרה שני שיאים נמוכים ואיתות מכירה ב-89$. בשלב זה נקודת שבירה משמעותית תהיה ב-87, חצייה של קו התמיכה , ולאחר מכן ב-84$ (גרף מטה).

 

 

הזהב

 

19/6/09

לבוגרי קורס Point & Figure DWA, ראו בפורום את הסקטורים המועמדים לבחירת מכירות שורט:
1. אלה שנחלשו ביותר במהלך גל העלייה האחרון של השוק ממרץ 2009 עד הסיבוב מטה לפני 3 ימים,
2. סקטורים שהסתובבו מטה ונשלטים ע"י המוכרים בחודשיים האחרונים.
שני מדדי שוק ארה"ב, אחד לטווח הקצר והשני לטווח הבינוני, הסתובבו מעלה, מה שמכתיב הידוק סטופים ליציאה הדרגתית מפוזיציות שורט (מכירה בחסר), ומעבר איטי באחוז קטן מהתיק לפוזיציות לונג (קנייה). המדדים הראשיים עדיין בכוון מטה.
החיפוש לפוזיציות לונג יתמקד בסקטורים חזקים יחסית שהראו סטייה חיובית במהלך הירידה של השוק, מיוני עד היום.
שני מדדי שוק, אחד טווח קצר והשני לטווח הבינוני הסתובבו מעלה, ומשקפים בלימה של הירידה שהחלה מאז יוני 17, 2009. 
זה מכתיב הידוק סטופים לשורטים (מכירות בחסר), וכניסה הדרגתית לפוזיציות לונג (קניות). בבחירת הקניות נשים דגש על סקטורים חזקים יחסית, שהראו סטייה חיובית (divergence) וחוזק יחסי בתקופת הירידה.
סימני בלימה!
שני מדדי שוק, אחד טווח קצר והשני לטווח הבינוני הסתובבו אתמול מעלה
, ומהווים סימני בלימה של הירידה שהחלה מאז יוני
17/6/2009.
זה מכתיב הידוק סטופים לשורטים (מכירות בחסר), וכניסה הדרגתית וחלקית לפוזיציות לונג (קניות).
בבחירת הקניות נשים
דגש על סקטורים חזקים יחסית, שהראו סטייה חיובית (divergence) וחוזק יחסי בתקופת הירידה.

 

18/6/09
השוק האמריקאי והשוק הגלובלי הסתובבו מטה
ומצדיקים יציאה מפוזיציות לונג וכניסה לשורטים. שילשום ניתן האות הראשון לאפשרות הסיבוב, כאשר שני מדדי הטווח הקצר הסתובבו מטה, ואתמול ניתנה התשובה הסופית.
אוכלוסיות המניות הגדולות, ה-S&P500 , ה-NDX , ובנוסף, 15 סקטורים הסתובבו מטה, מהם 10 ביום אתמול. מה שמעניין, לפי שיטת P&F ההיפוך שחל אתמול, המשקף את רוב השוק, קרה ביום בו מדד ה- DOW ומדד ה- S&P500 נסגרו למעשה ללא שינוי. מדדי השוק האמריקאי והגלובלי מראים התאמה במאזן הכוחות בין ביקוש להיצע מאז השפל של מרץ השנה.
חשוב לציין שההיפוך במדד ה-BPNYSE ומדד ה-BPSPX הוא מסוג Bear Alert, המגדיר סיכון גבוה המגיע מאיזור סיכון גבוה (Red Zone) .
חוזקה של שיטת P&F הוא בניתוח הטקטי של השקעות, היא אמנם נשענת על דגמי עבר אך אין דגש על העבר או על תחזיות עתידיות. הדגש העיקרי של השיטה הוא על ההווה, בסינון האוכלוסיות הנמצאות בביקוש או היצע. P&F מגדירה את המנצחים בתחרות הנצחית בין היצע וביקוש. נכון להיום, אנו מחליפים את כיוון ההשקעות, עם דגש על שורטים, כל עוד המדדים ימשיכו לתמוך בכיוון מטה. מבחינה מעשית, לאחר ירידות חדות של היומיים האחרונים, ניכנס לשורטים במניות שעדיין לא ברחו מטה, עם יחס סיכוי סיכון אטרקטיבי. גרף הסקטורים החזקים והחלשים מטה.

עשרת הסקטורים שהסתובבו מטה אתמול הם בכיתוב אדום.
תעודת סל איגרות חוב ארוכות טווח BLV
מדוע בחרנו מתוך מניות התשואה הגבוהה את TCO ?
המנייה פרצה את קו ההתנגדות כאשר עלתה ל-21$ ובכך עברה למגמת עלייה באפריל, בפעם הראשונה מאז אוקטובר 2008 . מאז היא עולה לפי ספר הלימוד, עם שפלים עולים ושיאים עולים. החוזק היחסי ביחס לשוק וביחס לסקטור בעמודה של -Xים, המומנטום החודשי הפך לחיובי בפעם הראשונה מאז 10 החודשים האחרונים, יש לה 3 מתוך 5 התכונות האופטימאליות לקנייה והדיבידנד שלה מניב כ-6.7%. בשונה מכולן, המומנטום השבועי שלה הפך חיובי לפני שבועיים. הניתוח הכלכלי-פיננסי לא עמד לצידנו אך כל הנתונים מעלה מצביעים על ביקוש, והניבו בינתיים 5.2% רווח ב-3 ימי מסחר. בכל מקרה, אנו עומדים על המשמר עם סטופ הגנה לכל הפתעה. גרף המנייה וניתוח כלכלי-פיננסי מטה.
TCO מנייה עם תשואת דיבידנד 6.7%
5-6-09
לבוגרי הקורס - ראו בפורום רשימת מניות חזקות מהשוק וחזקות מהסקטור, עם סחירות גבוהה, מינימום 3 תכונות, ועם דיבידנדים המניבים תשואה בין 5% ל-18.5% .
המגמה הראשית ממשיכה מעלה,
סקירת השוק הגלובלי-מניות מול איגרות חוב.

השוק נמצא בקניית יתר ויצדיק הפסקות מנוחה בדרכו מעלה, שם תינתן ההזדמנות לאסוף עוד פוזיציות לונג. איגרות חוב ארוכות טווח הפכו ללא רצויות, למעט, איגרות חוב קונצרניות ארה"ב בעלות תשואה גבוהה שהביקוש להן מדגיש את תיאבון המשקיעים למניות איכות המניבות דיבידנדים.
כל 21 מדדי המקרו לטווח הארוך, בינוני והקצר, ללא יוצא מן הכלל פונים מעלה, ולמעט אוכלוסיית ה-OTC רובם, ובפרט מדדי הטווח הקצר, הגיעו לרמת קניית יתר. כאשר יהיה תיקון מטה הוא ייצור הזדמנות להמשיך לאסוף מניות לקנייה (פוזיציות לונג). גם בשוק גבוה, תמיד ניתן למצוא אוכלוסיות , מניות וסלים, שיש להם עדיין כברת דרך מעלה, לדוגמא IJH ו-ILF , ו-SU . כדרכנו, נחפש את נקודות הכניסה עם יחס סיכוי–סיכון מירבי.
TBT, תעודת סל שורט הכפולה על אג"ח 20- שנה נמצאת בתיק שלנו מאז 21-5-09. לאחר תקופת דשדוש ארוכה מינואר עד מאי השנה, בטווח מחירים בין 44.5 ל-49.5 , פרצה תעודת הסל באיתות קנייה משמעותי כבר ב-1/5/09 ב-$50, כאשר הסטופ נמצא בסביבות 44-46 , יחס סיכוי–סיכון נמוך. לכן העדפנו את הפריצה ב-52.5 . כיום, עם הסטופ הנוכחי ב- 52.40 אנו כבר רוכבים על הסל, ברווח 8.5%, כאשר הסטופ הנוכחי הסיר את כל הסיכון. גרף מטה.
TBT תעודת סל הפוכה-איגרות חוב 20-שנה


סימן חולשה משמעותי נוסף, המחזק את התיזה של מגמת הירידה של איגרות חוב, התקבל ב- 1/6/09. מדד החוזק היחסי של תעודת סל AGG, אוכלוסיית איגרות חוב איכותיות (ממשלתיות ואחרות), ביחס למדד ה-S&P500 , נתן איתות מכירה (חלש ביחס למניות), זאת לאחר שהיה באיתות קנייה יותר משנה, מאז יולי 15, 2008 . בתקופה בו היה הסל באיתות קנייה ביחס ל- S&P500 (חזק ממדד המניות), מחירו היה יציב, ירד בסה"כ ב- 0.3% בהשוואה למדד ה-S&P500 שירד ב-22.4% . אכן, בתקופת החוזק שלו, מאז יולי 2008 היתה עדיפות למשקיעים השמרניים להשקיע באיגרות חוב ולא במניות, ולמחפשי תשואה הימלצנו על שורטים במניות ואינדקסים, ועל קניית תעודות סל הפוכות.
חשוב להדגיש שבשיטת Point & Figure , מרחק הזמן במדדי החוזק היחסי, בין איתותי קנייה ומכירה, ולהיפך, בין איתותי מכירה וקנייה, הם בדרך כלל ארוכי-טווח, בדרך כלל יותר משנה. האם זה אומר שאיתות הקנייה הנוכחי לטובת המניות בהשוואה לאיגרות חוב ילווה אותנו לכל השנה הקרובה? או, האם צודקים חלק מהכלכלנים בארץ ובעולם המנבאים המשך למשבר, עם הסברים שתוצאות הרבעון הראשון משקפים תיקונים חשבוניים ולא תוצאות בפועל, והרבעון השני יהיה גרוע יותר. או האם השווקים הפיננסיים רצים מעלה כתיקון למגמה שעדיין יורדת? מאחר ועל כל "מומחה" פסימיסט קיים לפחות אחד אופטימיסט, ולהיפך, לאן פנינו מועדות?
כוחה של Point & Figure , חסרת הרגשות, היא בהדגשת הקיים בהווה, ללא הישענות יתר על העבר, וגם לא על ניבוי העתיד, קל וחומר על הסיחרור הנוצר מידי יום עם הדיעות השונות של המומחים. השיטה מנתחת את המקרו (אוכלוסיות , סקטורים, שווקים גלובליים) ואת המיקרו (מניות, סלים, אידקסים, סחורות ומט"ח) עפ"י הזרמים של המנצחים במלחמה הניצחית בין ביקוש להיצע.
נכון להיום, מדדי השוק מורים על ביקוש לכל אורך החזית עם 38 מתוך 40 סקטורים בביקוש. המגמה הראשית היא מעלה, ויש להפנים את משמעות איתות המכירה האחרון בחוזק היחסי של ה-AGG ביחס לשוק המניות. יש להעדיף מניות בהשוואה לאיגרות חוב, זאת למרות שהשוק עשה כבר כברת דרך מעלה ויצדיק מספר הפסקות מנוחה בהמשך העלייה. גרף מטה
.

 

AGG אוכלוסיית איגרות חוב איכותיותגם בנושא אוכלוסיית איגרות החוב ישנם זרמים תת-קרקעיים שונים, ואין דין אחד לכולן. דווקא בגלל תיאבון המשקיעים למניות, חל שינוי מגמה מהיצע לביקוש באיגרות חוב קונצרניות של מניות איכות המניבות תשואות גבוהות. מדובר בכ-50 איגרות חוב ארה"ב הנזילות ביותר המיוצגות בתעודת סל HYG . במחירה הנוכחי (78.51 $) היא מניבה תשואה של 10.4% .
משיא של 106 במאי 2006 נפל הסל לתחתית של 62 במרץ 2009. מאז התחתית הנ"ל, ראינו שיאים ושפלים עולים ושני איתותי קנייה ב-71 ו-76 . איתות הקנייה האחרון היה ב-78 ואז הוא שבר את מגמת הירידה לאחר ששבר את קו ההתנגדות (בשיטת Point & Figure קווי התמיכה וההתנגדות נחשבים לקווי בטון-חזקים). בכך, זה שינה את המגמה למגמה חיובית. אנו עוקבים אחרי התפתחות המדד שבדומה לשוק נמצא בקניית יתר, כאשר המומנטום השבועי שלו כבר חיובי 10 שבועות. הוא יהיה אטרקטיבי יותר בסביבות 75. גרף מטה.

 
HYG איגרות חוב בעלות תשואה גבוהה

1-6-09
יום של חג בבורסות נחוג ביום עגול ונזכיר. וול סטריט פוצחת בגל העליות החדש, עליו אנו מתכננים לרכב זמן לא מבוטל. מדד S&P-500 מסיים את היום בנחישות מעל ממוצע 200 יום, לראשונה מאז 26/12/2007. בכך המדד עבר פורמאלית למגמה ראשית של עליה.
המתנדים באים מלמטה ומאשרים את הידוע: לאחר מנוחה בת שלושה שבועות, המגמה חזרה להכות בתוף....
סימנים נוספים שניתן בהם: הדולר ממשיך ליפול כמו אבן, כנ"ל אג"ח ממשל ארה"ב לטווח ארוך, ומולם הנפט עולה בהתמדה, מאותתים כולם אינפלציה של מחירים בכל החזיתות, גם המניות. צניחת האג"ח מאותתת מעבר למניות, לאחר שבאקלים הנוכחי אין לאג"ח מה להציע. המניות עשויות, כך רואים זאת המשקיעים, להוות מקלט אינפלציה טוב בהרבה מאשר האג"ח.
צריך להזכיר כי בארה"ב האג"ח אינו צמוד מדד.


28-5-09
האג"ח הארוכות (גם בארה"ב וגם בישראל) הגיעו לנקודת שבר והחלו ליפול. זו הסיבה שתיכננו זמן רב להיכנס ל- TBT תעודת הסל שורט הכפולה על אג"ח ל-20 שנה . תוך שבוע ימים התשואה עליה (על הנייר) היא כבר 9 אחוז. סטופ מגן עליה באיזון, כך שמעתה הפוזיציה הזו נטולת סיכון. אולם זוהי רק ההתחלה, ואנו מצפים לעליה משמעותית יותר בהמשך, ואנו נאותת על נקודת כניסה נוספת אפשרית, בסיכון נמוך יחסית.
הנפילות באג"ח מאותתות על חשש מאינפלציה ועליה בריבית, וזה גם מה שמאותת הזהב בעלייתו. לכן ההשקעה ב-GG מניית הזהב ברווח (על הנייר) של 15 אחוז. עקב העלייה החדה והעקבית צפוי מאוד בקרוב מימוש (יתכן חד, אך מהיר) לפני נסיקה נוספת. אנו נאותת על ניירות נוספים מתחום הזהב.
במקביל, אנו כבר בשלב הדיג של המניות והתעודות לונג ליום שלאחר התיקון. יש לא מעט מניות שהתנהגותן מלמדת על איסוף מעניין של מקורבים בזמן שרוב השוק עם הראש מתחת למים.


22-5-09

תיקון השוק מטה מתבצע!
להזכירכם, שהשיטה בה השתמשו המפורסמים, העיתונאי דאו ב-1850 וג'סי ליוורמור ב-1910 נקראה
Point & Figure הרבה דורות לאחריהם, 
השיטה משמשת אותנו עד היום בנאמנות ובהצלחה, ועמדה במבחן הזמן בקביעת עיתויי השוק השונים, דרגת הסיכון בשווקים ובאוכלוסיות שונות, בזיהויי המקרו-אוכלוסיות עולות ויורדות, וגם בבחירת מניות. כמו שגם מצהיר חלק לא קטן של הבוגרים, היא הניבה להם רווחים, קל וחומר, מנעה מהם הפסדים ענקיים בשוק מתמוטט של השנתיים האחרונות.
גם בפרופיטרידר מקומה ותרומתה משמעותיים ואנו משתמשים בה על בסיס יומי לסריקות השונות. יש שיתוף מלא בשיטה בהגעה למסקנות שלנו. על מנת להיענות לבקשת בוגרי השיטה, אוסיף מידי פעם את הזווית של השיטה לכל מסקנותינו, באתר זה.

ראו מטה את הסקירות מאז תחילת אפריל, כולל הכתבה בביזפורטל, על שינוי המגמה הראשית מעלה, ועל התיקון מטה המצדיק נעילת רווחים ומעבר לשורטים.
ב-12-3-09 הסתובב השוק מעלה על בסיס המדד העיקרי של השוק, ה-BP . מה קרה מאז, ומדוע לא התנפלנו על לונגים, ולהיפך, חיכינו לשורטים? המדדים לטווח הארוך הגיעו כולם לקניית יתר,והם עדיין שם, ה-BP, ה-30W וה- 10W, משקפים דרגת סיכון גבוהה ללונגים והזדמנות לשורטים. עוד לפני הירידות של 2-3 הימים האחרונים, 3 מדדי הטווח הבינוי והקצר של אוכלוסיית ה-OTC , כ-28000 מניות, פונים מטה, ובדומה, אוכלוסיית 500 המניות של ה-S&P וה-NDX (היי טק) .
בין ה-12/5/09 עד ה-14/5/09 , 3 ימי מסחר בלבד, הסתובבו מטה 15 סקטורים, 38% מכל השוק, זה סיבוב משמעותי המשקף שינוי בסנטימנט המשקיעים.
בסיכום, האבחנה על BP ב-X נכונה והיא חלק מהתזה של שוק שמגמתו הראשית היא מעלה, אך יש לעקוב יומית אחרי המדדים האחרים, בטווח הבינוני והקצר, כדי להבין שהשוק גבוה ללונגים ויותר אטרקטיבי היום לשורטים. לא מן הנמנע שהשוק יסיים את מהלך התיקון מטה כאשר ה-BP ושאר מדדי השוק של וול סטריט יגיעו לאמצע רצועת הניוד השבועית והיומית. במילים אחרות, לפי מדדי השיטה, זה תואם לדאו ב-7850, ל-S&P500 ב-835 ,ולנסד"ק ב-1600. באם התיקון מטה יסתיים קודם לכן, נפעל בהתאם. לטוב או לרע, לפי השיטה, הדגש הוא על ההווה, ולכן, גם לפי מדדי P&F נמשיך בינתיים ליהנות מהירידות.

26-4-09
בוגרי Point & Figure - ראו בפורום, תרגול זיהוי איפיוני P&F של מניות HRB, JNJ, CPB.

21-4-09
השוק מתקן מטה
היה זה טבעי שברמת קניית יתר היסטורית גבוהה, החל אתמול תיקון של השווקים מטה. הדאו נתן אתמול איתות מכירה ב-7850 לאחר שעלה 25% מתחתית מרץ. המהלך מעלה נעצר, לפחות זמנית, לאחר שהתקרב לקו ההתנגדות שהחל מאז מאי 2008 .יש לדאו תמיכה מסוימת ב-7800 ועם יחצה זאת מטה, יכול גם להגיע ל-7450-7540, עד לאמצע רמת הניוד השבועית. בשלב זה, המדד ייהפך לקנייה מעניינת רק לאחר שיגיע ל-8250, חצייה של קו ההתנגדות הנ"ל. כדרכנו בקודש, בשיטת Point & Figure איננו מתיימרים לדעת את משך מהלכי השוק מעלה או מטה. אנו נרתמים לגלים שבהווה ומשתדלים לזרום איתם.
במסגרת התיקון, הסתובבו אתמול מטה 2 מדדי שוק לטווח הבינוני-קצר, 10- שבועות ו- 150-יום.

מדד הדאו נתן איתות מכירה 

 

19-4-09
ראו סקירה שלי מהבוקר בביזפורטל, על השווקים הגלובליים. ללחוץ על הקישור מטה. השוק האמריקני והשווקים הגלובליים הפכו את כיוון המגמה הראשית מעלה !
http://www.bizportal.co.il/shukhahon/biznews02.shtml?mid=199239

 

10-4-09
הביקוש למניות ממשיך להתגבר. מדד ה-PT של השוק האמריקאי בכללו, אחוז המניות הנמצאות במגמה חיובית, נתן איתות קנייה. (ראה גרף PT בסקירה מה-5-4-09 ). זוהי עוד אינדיקציה של התגברות הקונים על המוכרים.
באוקטובר 2008 הגיע המדד לשפל של 6%, פירושו ש-94% מכל המניות נסחרו מתחת לקו ההתנגדות שלהן. מעניין לבחון את המדד ביולי 2007, בו הסתובב המדד מטה עם שיא נמוך יותר, מה שהחל סריה של שיאים נמוכים בכל עלייה של השוק מנקודה זו והלאה. בנוסף, בכל סיבוב של השוק מעלה, פחות מניות שברו את קו ההתנגדות של עצמן.
בדיוק ההיפך קרה בינואר השנה, עם רמות שפל עולות, ובכל סיבוב מעלה אחוז גדול יותר של מניות שובר את קו ההתנגדות. כיום אנו באיתות קנייה, פעם ראשונה לאחר מספר שנים, ברמה של 20%,.
המסקנה, למרות שעדיין 80% מהמניות נמצאות במגמת ירידה, אנו מתחילים לראות מגמה של גידול באחוזים של המניות השוברות את קווי ההתנגדות שלהן ועוברות למגמה חיובית (מעלה). יחד עם זאת, מדדי הטווח הקצר ב-NYSE וב-OTC הממשיכים גם הם מעלה הגיעו לרמה של 80% ו-74% , בהתאמה, ומשקפים רמה היסטורית גבוהה המגדירה סיכון גבוה לטווח הקצר.
איך אנו מתרגמים זאת? הדיספוזיציה היא בהחלט ללונגים אך בזהירות, קניית מניות וסלים עם יחס סיכוי-סיכון אטרקטיבי, ובטווח הקצר סבירות למנוחה של השוק, אותה ננצל לאיסוף פוזיציות לונג חדשות, ומשקיעים אגרסיביים יוכלו לנצל זאת לשורטים.
 

 

8-4-09
המדדים הראשיים שלנו בכוון מעלה, וברמה המשנית יש סיבוב מטה של חלק ממדדי הטווח הקצר וכן במדד ה-150 ימים של אוכלוסיית ה-NYSE . כוון ההשקעה העיקרי הוא מעלה, עם אפשרות סלקטיבית מוגבלת לשורטים, לאגרסיבים. חג שמח.

6-4-09
תוצאות הרבעון הראשון 2009:

 
תשואות ProfitRider באחוזים, ברבעון הראשון של 2009, בהשוואה למדדים הגלובליים

מקרא:
NASD      נסד"ק
S&P500  מדד אס אנד פי
DJIA        דאו
EFA         השווקים המפותחים
EEM       השווקים המתעוררים
IJR         סל 600 מניות, שווי שוק קטן
AGG       איגרות חוב ממשלתיות
TLT        סל איגרות 20-שנה
PR         מנוי כסף-פרופיטרידר
PR        מנוי זהב-פרופיטרידר

 

5/4/09
ב-12/3/2009 הסתובב המדד הראשי של השוק האמריקאי מעלה, וב-27-3-09, לאחר שמדדים נוספים הסתובבו מעלה הצהרנו שיש "להחליף קסטה"- השווקים מסתכלים מעלה. בד בבד, נמנענו מכניסה לפוזיציות לונג מאחר וחלק ממדדי הטווח הקצר ברחו גבוה והראו סימנים של תיקון (ירידה).
שני ימי המסחר האחרונים, כאשר ברקע תגובת השווקים הגלובליים להחלטות כנס ה-G20, גרמו לסיבוב מעלה של מדדי הטווח הקצר, ובכך, 12 מדדי המקרו של השוק האמריקאי, לפי שיטת Point & Figure, בהחלט מראים גיבוש של שוק עולה.

סקירה של מדדים נבחרים נתונה מטה:
1. מדד ה-BPNYSE , מדד טווח בינוני-ארוך פונה מעלה. הוא מיצג את אחוז המניות באוכלוסיית ה-NYSE שהאיתות האחרון שלהם הוא איתות קנייה. אחוז המניות בעמודה של X-ים מייצג ביקוש הולך וגדל. ראה גרף.

 


 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31-3-09
ראה סקירה של מדדי הטווח הקצר בפורום.

15-3-2009
סקירה שבועית
תמצית:
1. שוק המניות בארה"ב - במגמת ירידה ראשית שטרם נסתיימה, ובמגמה מינורית של תיקון, המסתמן כהתארגנות למהלך ירידה נוסף, אולי אחרון. מבט Point & Figure - הגשם אומנם פסק אך יש עדיין עננה כבדה.
2. שוק המניות בישראל - כלוא בתעלת הדשדוש, ממתין להכרעה לכאן או לכאן. למעשה נטול מגמה לטווח הבינוני.
3. דולר - ככל הנראה השלים מהלך עליה ממושך שהחל ביולי 2008, במקביל לתהליך נפילת הנפט. צפוי לתיקון משמעותי יותר מן התיקונים שפקדו את עלייתו מאז יולי. בדיקת רמת 4 ש"ח לדולר, וסביר שנמוך ממנה. המשמעות: בסבב ההשקעה הקרוב נשלב בתיק ביטוח נגד ירידת הדולר. הסבר מפורט יסופק.
4. זהב - מתואם עם הדולר בהפרש פאזה קטן. הזהב סביר שלא השלים עדיין את התיקון שלו, ועשוי לרדת עד אזור 850-800 דולר לאונקיה. הזהב (עליה לאחר השלמת התיקון), הדולר (ירידה - תיקון משמעותי) ואג"ח ממשלתי של ארה"ב (ירידה, אולי חדה) אמורים להסתנכרן בשלב מסוים בטווח הקרוב.
העננה קיימת במגמת המניות ובחוזק האוכלוסיות והסקטורים השונים. כ-90% מהמניות נמצאות כיום במגמה מטה וכל אינדקס עיקרי בשוק האמריקאי נמצא במגמה מטה וללא איתות קנייה מהתחתית בה הם מצויים. מדד ה-DOW נמצא בשפל חד של 12 השנים האחרונות.
בנוסף, אסור לנו לאבד את הפרופורציות בהתייחסות למדד התנודתיות ה-VIX, הוא עדיין ברמה היסטורית גבוהה, 42 , התואמת שוק יורד. הוא אומנם ירד משיא של 80, אך יש לזכור שבין 2000 ל-2007 טיפס ה-VIX לרמה של 40 רק שלוש פעמים, באפריל 2000, ספטמבר 2001 ואוגוסט 2008 והוא נע בין 18 ל-40.
מאחר ותנודתיות יתרה זהה לאי וודאות, יש להתייחס לתנודתיות של ה-BPNYSE מאז 2007, בו היו תקופות שסיבוב שלו מעלה נעלם במהירות הבזק. בספטמבר 2008 הוא הסתובב חזרה מטה 3 ימים לאחר שהסתובב מעלה, ובאוקטובר הסתובב פעמיים מעלה ואח"כ מטה 3 ו-5 ימים בלבד לאחר הסיבוב מעלה. האם זה יקרה גם הפעם לא ברור אך זה בהחלט מצדיק זהירות.
מבחינה כלכלית יש עדיין מוקשים מתחת לקרקע שעדיין לא התפוצצו. גם במשבר 2000-2002 חלק מפשיטות הרגל של חברות הטלקום קרה רק ב-2003, ובדומה מאד ייתכן שנפילות של בנקים עוד יופיעו בחצי השני של 2009.
זה אינו מפתיע שבאוירת התנודתיות ואי בהירות, האוכלוסיות המובילות בביקושים, על בסיס החוזק היחסי שלהן ביחס לכל האוכלוסיות האחרות, הן בסדר יורד: המדדים ההפוכים (המשמשים לשוק יורד), מתכות יקרות, מזומנים, ניירות מניבי תשואה, השוק הגלובאלי, סקטור הבריאות.


22-2-2009
לאחר מספר ימים רצופים של ירידה, סביר שנחווה תיקון קטן כלפי מעלה לפני המשך מואץ של גל הירידה הנוכחי. השוק מעט Oversold לטווח הקצר.
יום שישי היה משמעותי מבחינת מחזורי המסחר: הם היו הגבוהים ביותר מזה זמן רב, וכמעט 50% מעל הממוצע היומי שלהם. המשמעות: כמויות גדולות של מוכרים ש"נשברו" וזרקו סחורה לשוק בכל מחיר.
בעגה המקצועית קוראים לאירוע כזה בשמות שונים כמו Capitulation (נהגה: קפיטוליישן) או Selling Climax (נהגה: סלינג קליימקס). במהלך גל ירידה טיפוסי מתרחשים שניים עד שלושה ימים כאלה, ולעיתים הם באים בזוגות (שני ימים רצופים של מכירות כבדות).
גל הירידות יכול להירגע ולמצות את עצמו רק כאשר התקיימו מספיק אירועים כאלה, ה"מנקים" את השוק ממוכרים.
מבחינתנו, ניתן היה כמובן לשקול מימוש חלקי לצורך כניסה חוזרת במהלך התיקון, אולם הסימנים המצטברים למגמה החזקה מעידים כי משחק כזה אפשרי ברזולוציה נמוכה בלבד. לא בטוח שנספיק לעדכן את כולם בסצנריו כזה, ואז שכרנו ייצא בהפסדנו.
לעומת זאת, כן ניתן לנצל את התיקון, במידה ואכן יתרחש כעת, להשקעות נוספות במחירים אטקרטיביים.
בתל אביב סביר שנוסיף סיגנלים, בעקבות יישור קו של המדדים בישראל אל מקביליהם בעולם.
להזכירכם --
המגמה הראשית: ירידה.
המגמה המשנית: ירידה.
בסיטואציה כזו רוכבים על המגמה ללא חשש. אין מה לפחוד מתיקונים, אלא להתייחס אליהם כהכרח בל-יגונה. ניתן אפילו להיעזר בהם, למשל כדי לאמוד מה כוח הקונים מול המוכרים, ולהקיש מכך לאילו מחוזות עשוי להגיע הגל שלנו.

14-1-09
מדד הפחד והתנודתיות VIX שעשה לאחרונה תיקון מטה, אך עדיין נמצא ברמות גבוהות, שוב הסתובב מעלה ונתן איתות קנייה ב-47 (טיפוסי לשוק יורד). בשלושת הימים האחרונים, חלק גדול ממדדי ProfitRider, הכוללים מדדי מקרו, שוב מכתיבים שהתיקון האחרון מעלה, מוגבל בתוחלת הרווח שלו, ומטים את הכף לשוק יורד.
בשלושת הימים האחרונים הסתובבו מטה מדדי הרוחב של השוק לטווח הבינוני-הקצר, וגם 20% מהסקטורים בשוק הסתובבו מטה, כולל, ביטוח, בנקים, טקסטיל, נדל"ן, כימיקלים, וול-סטריט, מסעדות ומתכות יקרות. גם מדד הרוחב הראשי של השוק קרוב לסיבוב מטה. חולשה גבוהה במיוחד קיימת בסקטורי הנדל"ן, משחקים, טקסטיל, פלדה ומתכות.
אחוז הולך וגדל של המניות עם שווי שוק גדול, המיוצגות במדדי ה-SPX ו-NDX (לחץ על גרף ראשון כדי לראות את השני) נותנים איתותי מכירה לאחר שהגיעו לרמה היסטורית גבוהה, ובהחלט מצביעים על קונסולידציה (התכווצות מטה) בשוק.

28-12-08
מדד התנודתיות, ה- VIX , המתואר במספר סקירות קודמות שלנו, ירד מהשחקים, מגובה 89 לרמה של 42 שעדיין מהווה רמת שיא היסטורית, אך משם כבר הסתובב חזרה מעלה, מה שתואם המשך שוק יורד.
למרות שמדד הרוחב של השוק בארה"ב עדיין פונה מעלה, בטווח הקצר הוא הסתובב מטה. בנוסף, עם הרמת מכסה המנוע, אנו מזהים מדדי שוק אחרים המתארים זרמים פנימיים התומכים בתזה של שוק מועד לירידה נוספת לפני כל אפשרות של שוק עולה, ובהתאם אנו מתכוננים לרעיונות שורטים.

הממצאים התומכים בשוק יורד:
1. מדדי השוק לטווח הקצר, באוכלוסיות ה-NYSE וגם ה-OTC (בפועל בכל השוק)
הסתובבו מטה.
2. מזומנים, ב-23/12/08 הביקוש למזומנים שוב התחזק בהשוואה לביקוש למניות.
3. אגרות חוב ממשלתיות (ארה"ב) גם הן הפכו לעדיפות ביחס למניות, מה שמדגיש את חולשת הביקוש למניות. זאת להבדיל מהמשך הסיכון הגבוה הקיים באגרות קונצרניות.
4. השוק הגלובלי לעומת ארה"ב, בחודש הנוכחי, הביקוש למניות בשוק האמריקאי נחלש בהשוואה לשוק הגלובלי, גם בהשוואה לשווקים המפותחים וגם בהשוואה לשווקים המתעוררים. כיום, סין, דרום קוריאה, יפן, הודו, שוויצריה, כווית, ישראל וגרמניה, ממשיכים בכוון מטה.
5. הסקטורים, השוואת ההתפתחות בסקטורים בארה"ב בשלושת השבועות האחרונים, מראה שלמרות שאחוזי איתותי הקנייה (ביקוש) של המניות בשוק האמריקאי עלו מ-25% ל-40% , 9 סקטורים כבר פונים כיום מטה ונשלטים ע"י היצע . גרף 5 .
7. המתכות היקרות, הוא בין הסקטורים המועדפים לפוזיציות לונג. ראה לדוגמא את הזהב בגרף 7, נמצא במגמת עלייה חזקה. שאר הסחורות נמצאות במגמת ירידה, וממשיכים ליצור שפלים חדשים עם כל ירידה
ואינם מראים כל סימן של תחתית. ראו לדוגמא את גרף סחורת העץ.
8. הנפט ממשיך במגמה חזקה מטה . בטווח הקצר, התיקון מעלה ביום ששי האחרון מועד
להיבלם בהתנגדות ב-40.70 ובמקרה של עלייה מעל מחיר זה המעצור הבא יגיע
ב-52.80 .
. 9. דולר מול מטבעות העולם, כוח הקנייה של הדולר מול מטבעות העולם ממשיך במגמה
מטה ופירושו חולשה לעומת רוב המטבעות. הדולר פרץ מטה את קו התמיכה האחרון.
התיקון הנוכחי מעלה מועד לשני מעצורים שבדרך, ב-83 או 86.50 . גרף 10 .

7-12-09
בטווח הארוך והבינוני, מדד התנודתיות, המשקף את העצבנות שבשוק, עדיין נמצא במגמת עלייה התואמת בדרך כלל שוק יורד והוא ברמה היסטורית גבוהה. הוא יצר משולש שיכול לפרוץ מעלה או מטה.
מדד זה ממשיך לייצג את רכבת ההרים של עליות חדות וירידות חדות המתחלפות במהירות חסרת תקדים בעת האחרונה. בכך, הוא גם ממשיך להקהות את קריאת כווני השוק ומקשה על כניסה להשקעות לטווחי זמן שיספיקו להניב רווחים. בתנאים אלה יש לחכות בסבלנות יתר להצלבה ובדיקה של מכלול גדול יותר של מדדים שיגדירו ביתר בהירות את כוון השוק לפני השקעה בפועל. לדעתנו, אנו נמצאים בנקודה זו היום. לפיכך איננו ממליצים בשלב זה על לונג או על שורט.

על בסיס מכלול רב של מדדים בשימוש אנו מזהים-לראשונה מזה שנה-סימנים מובהקים לשני הכוונים, הסותרים אחד את השני. זוהי סיטואציה המשקפת בדרך כלל את שלב המעבר משוק ירד לשוק עולה. שלב זה עשוי להימשך חודשים. למשל, בשוק הדובי הקודם, שלב זה נמשך מיולי 2002 עד פברואר 2003. ביולי 2002 השוק נחת לתחתית עמוקה, ופעמיים חזר לבדוק אותה, באוקטובר 2002, ושוב בפברואר 2003.

סימנים מובהקים לעליה או לעצירת הירידה:
1. מדד הרוחב של השוק הנמצא ברמה היסטורית נמוכה מראה שהשוק הסתובב מעלה לעמודה של X-ים, המשקפת ביקוש, לאחר שני שפלים עולים ב-4% ו-8% . (גרף)
2. מדד הסקטורים מראה השוואה בין אוקטובר 2008 והיום. בשני המקרים השוק נמצא במכירת יתר ברמות היסטוריות מאד נמוכות, נמוך מ-30% (ראה בגרף את הסקאלה האופקית). יחד עם זאת כיום , 34 סקטורים נשלטים על ידי ביקוש (אותיות גדולות), בהשוואה לסקטור אחד בלבד, הביוטכנולוגיה, באוקטובר 2008. (גרף).
3. אחוז המניות שפרץ את ממוצע ה-50 יום של עצמן הולך וגדל (עמודה של X-ים), ונתן
איתות קנייה ב-5-12-08 .( גרף) .
4. הסקטורים העדיפים הנשלטים על ידי ביקוש ועם מדדי חוזק, כוללים את:
Business Equipment, Precious Metals, Electric Utilities, Building, Software,
Banks, Chemicals, Protection, Gas Utilities, Insurance, Telephones. (גרף) .
5. לדוגמא, סקטור הטלפוניo הסתובב מעלה ב-26/11/08 לאחר שבכל ירידה מטה היה לו שפל גבוה יותר, ואחוז הולך וגדל של מניות בסקטור פורצות מעלה למגמה חיובית. (גרף) .
6. בשבועיים האחרונים, חוזק הביקוש למניות ארה"ב הסתובב מעלה ביחס לביקושים הגדולים יותר שהיו עד לאחרונה להשקעות במזומנים (טווח 13 שבועות), וגם ביחס לאגרות חוב ממשלתיות.
בסיכום, הסטייה החיובית של המדדים הנ"ל מול אינדיקאטורים אחרים, פירושה, מגמת הירידה בתוקף, אך בהיחלשות.

21-9-2008
במהלכי שוק ישנם שינויים המתבקשים בהדרגה אך בד בבד ישנן גם הפתעות. ב-18-9-09 הצהרנו שהשוק במכירת
יתר מה שהצדיק את הצמדת הסטופים לשורה ארוכה של שורטים ומדדים הפוכים שליוו את הרווחים שלנו בכל...לסקירה מלאה

18-9-2008
הטבח ברוב ניירות הערך בשווקים נמשך. שלוש עשרה בורסות בעולם הנמצאות אצלנו במעקב יומי ומייצגות את כל
השוק הגלובלי נמצאות במגמת ירידה. הבורסה הרוסית מתפרקת, זו הפעם השנייה שעצרו...לסקירה מלאה

6-1-2008
מאז הסיבוב האחרון של השוק האמריקאי מטה ב-18-12-2007 אנו באסטרטגיה המניבה רווחים בשוק יורד,
כניסה לשורטים (מכירות בחסר), קניית אופציות פוט ומרווחים יורדים, קניית מדדים הפוכים, ושמירה על ערך
התיק הקיים ע"י...לסקירה מלאה


21-9-2008
במהלכי שוק ישנם שינויי
5. כל השוק הגלובלי גם הוא פונה מעלה וחלק ממנו הפגין עליות חזקות יותר מארה"ב, כמו בורסות סין, לונדון, ישראל, מצרים, הנמצאים בקניית יתר. דרום קוריאה ויפן גם הובילו עד לפני מספר ימים מעלה, אך כיום פונים מטה בעקבות משבר הטיל הבין יבשתי שעף. נמשיך לעקוב ביתר ענין אחרי אסיה-פסיפיק, דרום אמריקה והשווקים המתעוררים. גרף מטה.
6. האם יש למהר כי השוק בורח מעלה? ממש לא, נכון להיום אנו רק בתחילת הדרך. ישנו הר מזומנים המחכה להיכנס לשוק, דלק עם אוקטן גבוה שיספק אנרגיית עלייה. מחקר ע"יNavallier & Associates ב-18/3/09מצא שכמות המזומנים בשוק שווה ל-56% משווי השוק של מניות ה- S&P500 , כאשר התשואה על כל המזומנים האלה שואפת לאפס, 0.4% . ראה גרף מטה.
  

 

 

 

 

TBT תעודת סל הפוכה-איגרות חוב 20-שנה

 

 

TCO מנייה עם תשואת דיבידנד 6.7%

 

 

 

אחוז המניות שחצו את קו התמיכה שלהן ונמצאות במגמת עלייה

10-4-09
הביקוש למניות ממשיך להתגבר. מדד ה-PT של השוק האמריקאי בכללו, אחוז המניות הנמצאות במגמה חיובית, נתן איתות קנייה. (ראה גרף PT בסקירה מה-5-4-09 ). זוהי עוד אינדיקציה של התגברות הקונים על המוכרים.
באוקטובר 2008 הגיע המדד לשפל של 6%, פירושו ש-94% מכל המניות נסחרו מתחת לקו ההתנגדות שלהן. מעניין לבחון את המדד ביולי 2007, בו הסתובב המדד מטה עם שיא נמוך יותר, מה שהחל סריה של שיאים נמוכים בכל עלייה של השוק מנקודה זו והלאה. בנוסף, בכל סיבוב של השוק מעלה, פחות מניות שברו את קו ההתנגדות של עצמן.
בדיוק ההיפך קרה בינואר השנה, עם רמות שפל עולות, ובכל סיבוב מעלה אחוז גדול יותר של מניות שובר את קו ההתנגדות. כיום אנו באיתות קנייה, פעם ראשונה לאחר מספר שנים, ברמה של 20%,.
המסקנה, למרות שעדיין 80% מהמניות נמצאות במגמת ירידה, אנו מתחילים לראות מגמה של גידול באחוזים של המניות השוברות את קווי ההתנגדות שלהן ועוברות למגמה חיובית (מעלה). יחד עם זאת, מדדי הטווח הקצר ב-NYSE וב-OTC הממשיכים גם הם מעלה הגיעו לרמה של 80% ו-74% , בהתאמה, ומשקפים רמה היסטורית גבוהה המגדירה סיכון גבוה לטווח הקצר.
איך אנו מתרגמים זאת? הדיספוזיציה היא בהחלט ללונגים אך בזהירות, קניית מניות וסלים עם יחס סיכוי-סיכון אטרקטיבי, ובטווח הקצר סבירות למנוחה של השוק, אותה ננצל לאיסוף פוזיציות לונג חדשות, ומשקיעים אגרסיביים יוכלו לנצל זאת לשורטים.

 

 6-4-09
תוצאות הרבעון הראשון 2009 באתר שלנו ProfitRider :

 
3. באוקטובר 2008 ,אחוז המניות הנמצאות במגמה חיובית (מעל קו התמיכה שלהן), ירד לשפל היסטורי של 6%. גם היום רק 21% מכל מניות הבורסה האמריקאית נמצאות במגמה חיובית, אך מאז אוקטובר האחוז הולך וגדל ויצר שפלים עולים. ראה גרף מטה.
4. כל הסקטורים נמצאים במגמת עלייה, לאחר ש-11 מתוך 40 סקטורים עשו את הסיבוב רק בשבוע האחרון. ראה גרף מטה.

  

 

 
 

 


 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Dorsey Wright & Associates
dwakugel

הזמנה לכלל פיננסים
כלל פיננסים
זכויות יוצרים קוגל השקעות בע"מ, אברהם קוגל ® Copyright © 1995-2009 Dorsey, Wright & Associates, Inc

כתב ויתור זכויות/תנאי שימוש/זכויות יוצרים

לימודי שוק ההון | קורס שוק ההון | קורס השקעות | אתרים מועילים | אתרים ברשת

לייבסיטי - בניית אתרים